Nečas se v kauze ProMoPro zastal Vondry. ČSSD chce vysvětlení

Úřad vlády potvrdil, že ve smlouvě s firmou Promopro nebyla přesná výše platby za její služby. Podle původních informací měla společnost dostat za audiovizuální zajištění českého předsednictví Evropské unie 85 milionů, ale inkasovala 766 milionů korun. Podle premiéra Petra Nečase má celá záležitost osobní rozměr. ČSSD chce nicméně vědět, za co Topolánkova vláda utratila 3,5 miliardy korun, které stálo předsednictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajku českého předsednictví, krátce po jejím sejmut,í nahradila vlajka EU. | Foto: Tomáš Adamec

Vondrův úřad měl firmě ProMoPro za pronájem a obsluhu audiovizuální techniky vyfakturovat 776 milionů korun, a to přesto, že původně neměla zakázka přesáhnout 85 milionů. Premiér zopakoval, že za vyjednání smlouvy byl zodpovědný tehdejší šéf Úřadu vlády Jan Novák.

„Celá záležitost se samozřejmě musí vyšetřit. Já se nechci nechat vtahovat do spíše osobně motivovaných sporů, které tady jsou, a jehož vyjádřením jsou i slova pana Topolánka. Úřad vlády je ústředním orgánem státní správy, za jehož rozpočtovou kapitolu nese ze zákona odpovědnost vedoucí Úřadu vlády,“ řekl Nečas.

Vondra se od zakázky distancuje

Expremiér Mirek Topolánek prohlásil, že zodpovědnost za uzavření údajně podezřelé smlouvy nese Alexandr Vondra a jeho lidé. Kauzou by se podle sociálních demokratů měl nyní zabývat sněmovní kontrolní výbor. Hlasování o nedůvěře vládě ale ČSSD, jak řekl její úřadující předseda Bohuslav Sobotka, ještě vyvolávat nechce.

„V tuto chvíli máme ještě k dispozici několik prostředků, které chceme vyčerpat. Je to otázka nových bodů na schůzi v poslanecké sněmovně, je to otázka interpelací, je to otázka aktivity kontrolního výboru poslanecké sněmovny. Nelze reagovat na každou kauzu, která provází tuto vládu hlasováním o nedůvěře vládě. Protože to bychom každý týden v této zemi hlasovali o nedůvěře vládě,“ podotkl Sobotka.

Alexandr Vondra se od zakázky, kvůli které podalo ministerstvo financí trestní oznámení, distancuje. Ministr obrany a někdejší vicepremiér pro evropské záležitosti prohlásil, že schválení uzavření smlouvy si vymínil tehdejší šéf úřadu vlády Jan Novák. Ten nicméně řekl, že o smlouvě s Alexandrem Vondrou mluvil a ten mu měl říci, že je důležitá.

Věra Pfeifferová, Květa Moravcová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme