Nečas si před hlasováním o důvěře vládě prověřil věrné poslance, kabinet zřejmě přežije

Sněmovna už několik hodin debatuje před hlasováním o budoucnosti vlády. Kabinet Petra Nečase by měl s největší pravděpodobností důvěru získat. Ruku by pro něj mohlo zvednout až 105 poslanců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, která má programu hlasování o důvěře vládě

Premiér Petr Nečas na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, která má programu hlasování o důvěře vládě | Zdroj: ČTK

Loajalitu provládních zákonodárců si premiér Petr Nečas prověřil ještě před zahájením schůze sněmovny. Sešli se v takzvaných státních aktech, kde k nim promluvili šéfové všech vládní stran a uskupení.

„Požádal jsem je o důvěru a také jsem sdělil, že koaliční poslanci musí držet při sobě. Nejdeme do lehkého období v případě, že bude vládě vyslovena důvěra. Čekají nás velmi ostré parlamentní bitvy. Zvládneme je jen při schopnosti naleznout, dodržovat a hájit koaliční kompromisy,“ prozradil poté premiér Nečas, co bylo obsahem jeho vystoupení.

Poslance, kteří podporu deklarovali, prý nechce premiér Nečas vázat písemnými dohodami: „Nevidím důvod, aby ti poslanci něco podepisovali, mně stačí slovo. Když člověk řekne, že bude podporovat vládu, tak mně stačí, když to takto deklaruje.“

„Všechny tyto institucionální dohody, koaliční smlouvy a podobně jsou jen politická prohlášení a přestávají platit v okamžiku, kdy skončí dobrá vůle partnerů spolupracovat a dělají si naschvály. Tak teď skončila koalice s Věcmi veřejnými i koalice předtím. Pokud k sobě budou ti lidé loajální, potom platforma Karolíny Peake, než se z ní stane politická strana, může být zrovna tak pevnou oporou Nečasově vládě, jako kdyby to byl poslanecký klub,“ podotýká komentátor Radiožurnálu Petr Nováček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti vlády mluvili na Radiožurnálu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Se zákonodárci z ODS, TOP 09 a platformy Karoliny Peake by pro udržení vlády měli hlasovat i nezařazení Michal Doktor a Pavel Bém. Premiér může počítat také se třemi hlasy poslanců Věcí veřejných, Milanem Štovíčkem, Otto Chaloupkou a Miroslavem Petráněm, přestože většina klubu bývalé vládní strany se postaví proti. Hlasování se zdrží poslanec VV David Kádner, který před hlasováním opustí jednací sál.

Podle místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska ale bude záležet spíše na kvalitě a ne kvantitě hlasů, které vládu podpoří:

„Ústava mluví o většině. Samozřejmě to vládnutí musí mít nějakou minimální podporu. Pro mne je většina více než 101. Zdůrazňuji, že také záleží na jménech, která tu důvěru vysloví. Kvalita má někdy přednost před kvantitou. Teď měla vláda aritmetickou většinu 118 a zjevně to nestačilo.“

Předčasné volby?

V případě, že vláda důvěru nezíská, slibují ODS a TOP 09, že se zasadí o co nejrychlejší rozpuštění dolní komory parlamentu a vyvolání předčasných voleb.

O to se zasazuje i sociální demokracie. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky vláda dávno ztratila legitimitu a měla by na předčasné volby přistoupit:

Sněmovna bude hlasovat o důvěře vládě Petra Nečase, kabinet by mělo podpořit 105 poslanců

Číst článek

„Sociální demokracie je přesvědčena, že v případě, že vláda dnes důvěru v poslanecké sněmovně získá, bude to jen prodlužování agónie pravicové koalice. Vláda v tuto chvíli nemůže České republice přinést již nic dobrého. Každý další den, kdy bude u moci, znamená nenávratné škody a velkou promarněnou příležitost.“

„Vláda bude říkat, že důvěru má. Že už není potřeba klubu. Že není potřeba podpisů. Podstatné je, že mohou klidně tvrdit, že mají důvěru poslanecké sněmovny, ve skutečnosti dají důvěru sami sobě, ale občané už jim nevěří,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Odpadlíci a přeběhlíci

Levice vládě vyčítá, že je postavená na přeběhlících. To Nečas odmítá s tím, že odpadlíci z Věcí veřejných nepřešli do opozičních lavic:

„Přeběhlík je člověk, který přejde od koalice k opozici, nebo z opozice ke koalici. V této sněmovně není nikdo, kdo by přešel od opozice ke koalici. Koalice mezi sebou žádné přeběhlíky nemá. Ano, v této sněmovně jsou ti, kteří přešli od koalice k opozici.“

Bohuslav Sobotka to ale vidí jinak: „Máme plné právo, abychom o přeběhlících mluvili, a máme plné právo, abychom mluvili o odpadlících. Prostě mluvíme o lidech, kteří odešli z politické strany, za kterou byli zvoleni.“

Vládě by nakonec mělo stačit k získání důvěry 98 hlasů. Pět poslanců se totiž z jednání omluvilo. Opozice chce ale jednání využít alespoň ke kritice kabinetu a plánuje dlouhé projevy.

Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Martina Spěváčková, pir, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme