Nečas: Současný model státních maturit je mrtvý. Zkoušky se musí změnit

Model státních maturit se musí změnit. Podle premiéra Petra Nečase jsou jednotné zkoušky v současné podobě mrtvé. Konkrétní změny ale musí přijít až po analýze předchozích ročníků. Zkoušky pod dohledem státu však podle něj svůj význam stále mají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

„Má zajistit tři věci – nepodkročitelný standard maturitního vzdělání, za druhé možnost srovnávat jednotlivé střední školy stejného typu a za třetí by časem měla nahradit i přijímací řízení na vysoké školy. Ani jeden z těchto parametrů touto státní maturitou nebyl splněn," řekl premiér.

„Teď by nemělo být s vaničkou vylito i dítě. Přece jen jsme získali za dva roky celou řadu dat. Ta by měla být zanalyzována a následně rozhodnuto o dalším postupu,“ dodal.

Změny v maturitách podporuje i ČSSD. Předsedkyně školského výboru sněmovny Anna Putnová z TOP 09 navrhuje pro společnou část státních maturit jen didaktické testy ze tří předmětů. Rozhodnutí o tom, jak ve státních maturitách pokračovat, by prý mělo padnout do podzimu.

Jednotné maturity se připravují od druhé poloviny 90. let a stát už přišly na stovky milionů korun. Do roku 2015 navíc platí smlouvy na služby související s fungováním maturit, například rozvoz testů do škol.

Letos se ale snesla vlna kritiky na hodnocení slohů, kvůli příliš těžkému testu z matematiky se muselo zpětně zmírňovat hodnocení. Několik škol navíc při písemkách podvádělo. Kvůli problémům u státních maturit byl odvolán i šéf centra pro přípravu maturit CERMAT Pavel Zelený.

Věra Pfeifferová, Klára Bílá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme