Nečas: Soud o údajné korupci uvnitř VV poškozuje českou politiku

Jako věc, která poškozuje českou politiku, označil soudní líčení o údajném uplácení ve straně Věci veřejné premiér Petr Nečas. Předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta je obviněn, že se pokoušel zajistit loajalitu některých spolustraníků finanční výpomocí. Z přijímání úplatku je obviněn nezařazený poslanec zvolený za Věci veřejné, Jaroslav Škárka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas na summitu EU | Zdroj: ČTK

Soudní stání, kde svědci otevřeně vypovídají o vnitrostranických praktikách, už včera kritizoval prezident Václav Klaus. Líčení označil za reality show v přímém přenosu a ničivý prvek vůči politickému systému.

Pro Věci veřejné, kterým dlouhodobě klesají volební preference, je soudní líčení těžkou zkouškou. První místopředsedkyně strany Karolína Peake v dopise adresovaném spolustraníkům vyjádřila naději, že to nebude pro véčkaře "poslední rána", ale šance dokázat, že mají na politické scéně svůj smysl.

Poslankyně VV Lenka Andrýsová, která dnes u soudu vystoupila jako svěděk tvrdí, že řada lidí proces zneužívá pro jakousi politickou hru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslankyně Věcí veřejných Lenka Andrýsová a člen poslaneckého klubu ČSSD, dříve Věcí veřejných, Stanislav Huml ve večerních Ozvěnách dne

„Je mi líto, že někteří politici svou práci soustředí nikoli na témata, která by pomohla občanům, ale spíš na poškození jiných stran nebo kolegů,“ řekla Andrýsová. Obavy Karolíny Peake o další osud strany chápe.

„Důvěra v naší stranu je velmi nalomená, myslím si ale, že nikdy není pozdě na to, aby se mohlo něco zlepšit. Pokud budeme pracovat na věcech pro občany, naše preference se mohou navýšit.“ Poslankyně přitom připomněla aféru Watergate v USA, kde se podle ní důvěru občanů v politiky podařilo vrátit zpět.

„Vše se dá napravit, neříkám ale, že to bude jednoduché. Tato věc může nastartovat řadu nových opatření, například nová pravidla pro fungování politických stran,“ myslí si Lenka Andrýsová.

Škárka ukázal další dosud nezveřejněné dokumenty

Číst článek

Bývalého poslance VV Stanislava Humla, dnes člena klubu ČSSD překvapilo, že přestože jde o konkrétní trestně-právní věci, jako je předání peněz, u soudu to vypadá jako proces s Věcmi veřejnými.

„Je to pojato velmi zeširoka a proto ta kritika ze strany prezidenta republiky nebo předsedy vlády. Je to proto, že VV udělaly velkou chybu. Před soudem stojí politik, který je stále aktivní, který je členem K9,“ řekl Huml. VV podle něj tak jako jiné strany neuměly obžalovaného odstavit z vrcholových funkcí.

„Nechávají Víta Bártu stále předsedou poslaneckého klubu a členem K9, která fakticky rozhoduje o budoucnosti státu,“ zdůraznil Huml.

Igor Maňour, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme