Nečas spojuje přijetí důchodové reformy s existencí koalice

V případě neschválení důchodové reformy visí nad další existencí koalice otazník. Prohlásil to ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS), když shrnoval chystané změny v důchodovém systému.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas | Foto: Luboš Wišniewski

"Já považuji - a stejně tak i vláda - důchodovou reformu za jeden ze základních důvodů existence této reformní koalice. A samozřejmě pokud by vinou koaličních hlasů nebyla tato první etapa důchodové reformy schválena, tak by tady vznikaly velmi vážné otazníky nad samotnými důvody existence této koalice," řekl ministr Nečas, který s prosazením reformy spojuje i své setrvání ve funkci.

Ministr ale věří, že reforma projde. Přesvědčen je o tom i místopředseda KDU-ČSL Marián Hošek. "Naši poslanci uplatnili pozměňující návrhy, ve kterých se uplatnil dřívější odchod žen do důchodu, ve kterých se uplatnily i další parametry, takže jsem přesvědčen, že naši poslanci tuto reformu podpoří."

První etapu důchodové reformy budou ve třetím čtení poslanci schvalovat ve středu. Vládní návrh předpokládá například postupné zvyšování věku odchodu do důchodu až na 65 let u bezdětných lidí. Prodlouží se také doba pojištění nutná pro nárok na starobní důchod, a to z 25 na 35 let. Období vysokoškolských studií se už nebude započítávat jako náhradní doba pro nárok na penzi. Opozice má k penzijní reformě velké výhrady.

Marika Táborská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme