Nečas: Topolánek se teď bude věnovat osobním záležitostem

Mirek Topolánek předal svoje kompetence místopředsedovi ODS Petru Nečasovi, jehož si strana před týdnem vybrala za volebního lídra. To vše v souvislosti s aférou, kterou vyvolal Topolánkův neformální rozhovor pro magazín Lui. „Krok, který byl učiněn dnes, byl správný. Byl státnický, moudrý a také jediný možný,“ řekl Nečas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Topolánek odstoupí z kandidátky, volebním lídrem ODS bude Nečas | Zdroj: ČTK

Dá se říci, že jste už faktickým předsedou strany?

V tuto chvíli mám všechny pravomoci, které přináleží podle stanov předsedovi Občanské demokratické strany.

Co se konkrétně stane 12. dubna?

Výkonná rada rozhodne o tom, že tyto pravomoci předsedy zůstávají volebnímu lídrovi. Pan předseda Topolánek na základě toho podá rezignaci. Poté budu úřadujícím předsedou nebo, lépe řečeno, pověřeným místopředsedou pro vedení strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Petrem Nečasem v Ozvěnách dne.

Kdy by se mohl uskutečnit kongres?

O kongresu jsme v tuto chvíli nejednali. V tuto chvíli to není na pořadu dne. Nyní se orientujeme volební kampaň, na prezentaci našeho volebního programu a na komunikaci s voliči.

Snažili jste se pana předsedu přesvědčit, aby formální krok učinil už dnes?

Jednal jsem s panem předsedou Topolánkem a dohodli jsme se na určitém načasování tohoto kroku vzhledem k našim dalším volebním aktivitám. Výstup z dnešního jednání grémia odpovídal výstupům, které jsme měli z našeho společného dvoustranného setkání.

Vystoupil pan Topolánek na dnešním grémiu s nějakým zásadním projevem, v němž by se ohradil proti tlaku, jemuž byl vystaven?

Nic takového neproběhlo. Bylo to velmi korektní jednání grémia, kde pan předseda Topolánek informoval ostatní členy grémia o tom, jaký krok zvolil a s jakým načasováním.

A Mirek Topolánek odchází už teď do ústraní? Žádné další angažmá v kampani ?

Pan předseda Topolánek se v tuto chvíli bude věnovat hlavně osobním záležitostem a nikoli volební kampani.

Jaký vám z toho všeho zůstává pocit? Nelitujete při zpětném pohledu, že výměna v čele strany nabrala tak rychlý spád?

V tuto chvíli není čas ohlížet se zpět. V tuto chvíli je naopak nezbytné dívat se dopředu. Tento krok přinese uklidnění dovnitř Občanské demokratické strany. Přinese uklidnění i voličům ODS. Umožní nám plně se koncentrovat na volební kampaň, na prezentaci volebního programu.

Takže je dobře, že Mirek Topolánek odchází?

V tuto chvíli pokračování oné dvojkolejnosti, kdy byl výkonnou radou zvolen celostátní volební lídr, ve vazbě na pravomoci předsedy by nebyl dobrý krok. Určitě by neposloužil občanským demokratům. Čili krok, který byl učiněn dnes, byl správný. Byl státnický, byl moudrý a také jediný možný.

Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme