Nečas ujistil NATO, že škrty v rozpočtu neohrozí české obranné angažmá

Česká republika udělá podle premiéra Petra Nečase všechno pro to, aby rozpočtové škrty neměly dopad na české obranné ambice. Na pražském Parlamentním shromáždění NATO v Kongresovém centru ujistil poslance z jiných členských zemí aliance, že Česko splní své závazky vyplývající z členství v NATO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas přijal v Praze generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena | Zdroj: ČTK

Česko na obranu nevydává požadovaná dvě procenta HDP tak, jak to aliance žádá v zakládající Washingtonské smlouvě.

Hlavním úkolem vlády je ale podle Nečase stabilizovat veřejné finance. „Fiskální nestabilita by ve svém důsledku totiž znamenala možná i vážnější ohrožení našich obranných schopností,“ řekl premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Parlamentní shromáždění NATO v pražském Kongresovém centru sledoval Pavel Novák

Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena je stav výdajů na obranu hlavně evropských členských zemí NATO alarmující.

„Z evropských spojenců jen dva vydávají na obranu požadovaná dvě procenta hrubého domácího produktu. Čtyři evropští členové aliance ale dávají méně než jedno. Také Spojené státy začaly redukovat své obranné výdaje. Další škrty mají následovat,“ prohlásil.

„Hrozby ale nebudou čekat, až se našim ekonomikám povede lépe,“ upozornil Rasmussen. Podle něj stále existují hrozby jako šíření jaderných zbraní, ohrožení dopravních cest nebo komunikačních sítí, a je třeba s tím bojovat.

Například pomocí takzvané smart defence, tedy moudré obrany, kdy budou státy na obranném systému spolupracovat a sdílet armádní materiál, aniž by vynakládaly nutná dvě procenta na obranu.

Jde třeba o společný radiolokační systém Česka a Slovenska nebo projekt výcvikové vrtulníkové jednotky, který sdílí Česko, Slovensko a Chorvatsko.

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme