Nečas: Vacek v mé vládě nebude, tak negativní reference jsem v životě neviděl

Premiér Petr Nečas razantně odmítl, aby se novým ministrem dopravy stal Robert Vacek. Prý se ještě nikdy nesetkal s tak jednoznačně negativními referencemi, jaké dostal na Vacka. Zásadním problémem je podle premiéra i to, že Vacek byl bezpečnostním ředitelem neformálního šéfa Věcí veřejných Víta Bárty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas (ODS) | Zdroj: ČTK

„Prakticky jsem se nikdy nesetkal s tím, aby ty reference byly tak jednoznačně negativní jako v případě tohoto kandidáta. S výjimkou vedení strany LIDEM jsem se s pozitivní referencí nesetkal,“ upozornil premiér.

Odvolává se i na to, že disponuje neveřejnými informacemi, které kandidaturu Vacka prakticky vylučují. „Jako předseda vlády disponuji jistými zdroji informací, o kterých nemůžu mluvit, aniž bych porušil zákon, týká se to i tohoto případu. Bývalý bezpečnostní ředitel Víta Bárty prostě v mé vládě jako ministr sedět nebude, tečka,“ zdůraznil Petr Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor o ministra dopravy shrnula redaktorka Věra Masopustová

Na výměně končícího ministra dopravy Pavla Dobeše za Roberta Vacka trvala strana LIDEM. Právě pro její předsedkyni Karolínu Peake nyní Vacek pracuje jako náměstek sekce pro organizaci boje s korupcí. Za stranu také sedí v dozorčí radě ČEZ.

Vacek už dříve na ministerstvu dopravy pracoval jako bezpečnostní ředitel – v době, kdy byl ministrem Vít Bárta. Předtím působil v Národním bezpečnostním úřadu a jako policejní vyšetřovatel.

Premiér už včera uvedl, že nechce, aby se stal novým ministrem dopravy Vacek, prý by pro resort nebyl přínosem. Od šéfky strany LIDEM a vicepremiérky Karolíny Peake teď čeká jiný návrh na tento post.

Peake ale na Vackovi trvá a o jiném kandidátovi prý ani neuvažuje. Jinak prý bude vedení strany zvažovat, zda chce ve vládě setrvat. Zítra chce Karolína Peake mluvit s místopředsedy své strany a probrat s nimi situaci. A v pondělí by mělo být jasné, s čím strana půjde na koaliční jednání K9.

Přehrát

00:00 / 00:00

O neshodách kvůli odmítnutému kandidátovi na ministra Robertu Vackovi mluvila předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake a politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity

„Roberta Vacka přivedl na ministerstvo dopravy státní tajemník Radek Šmerda. Robert Vacek byl i předtím ve veřejné správě, nikdy nepracoval pro žádnou bezpečnostní agenturu, ani ABL, ani žádnou jinou,“ tvrdí šéfka LIDEM.

„Pokud bychom měřili stejným metrem, tak každý, kdo byl zaměstnán na ministerstvu dopravy za působení Víta Bárty, je zcela zdiskreditován a diskvalifikován pro jakoukoli vyšší funkci ve státní správě,“ zlobí se Peake.

Nečas ale věří, že spor o ministra dopravy vládu nijak neohrozí: „Jsem přesvědčen, že až trošku opadnou emoce, zasedneme k jednacímu stolu a tuto věc vyřešíme. Představa, že kvůli jednomu jménu řadového kandidáta na řadového ministra se bude destabilizovat tato země, vláda, systém veřejných financí v době, kdy řešíme i závažné otázky na evropské úrovni, mi připadá naprosto neuvěřitelná.“

Podle politologa Lubomíra Kopečka z brněnské Masarykovy univerzity jsou Nečasovy výhrady zřejmě vážné. „Je fakt, že když na začátku roku 2011 téměř zboural vládu kvůli Věcem veřejným, které vyhodnotil jako bezpečnostní riziko, tak ten argument, se kterým teď operuje vůči jednomu ministrovi, zní, že ho myslí vážně,“ upozorňuje Kopeček.

Přestože nyní vláda musí ve sněmovně bojovat o každý hlas, pozice strany LIDEM je podle politologa velmi slabá.

„Ve stávající situaci je zjevné, že strana nemá na rozdíl od dvou dalších vládních stran větší perspektivu za toto volební období. Za tři čtvrtě rok existence má minimum členů, žádnou volební podporu. Jediné co má, je několik ministrů ve vládě. Jakákoliv snaha vymezovat se vůči dvěma silnějším partnerům je tím limitována. Ona je do značné míry závislá na tom, co jí premiér dovolí,“ vysvětluje Kopeček.

Tomáš Pavlíček, Věra Pfeifferová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme