Nečas: Vyšší spoluúčast pacientů je ve zdravotnictví nevyhnutelná

Národní ekonomická rada vlády v pražském Lichtenštejnském paláci radí, jak šetřit ve zdravotnictví. Představuje závěry, ke kterým došla její pracovní skupina pro zdravotnictví. Doporučení je spousta a na většině z nich už ministerstvo zdravotnictví pracuje. Lékaři by například měli psát léky, u kterých bude v elektronických aukcích nejnižší cena. K lepšímu využití peněz mají přispět také elektronické recepty a spoluúčast pacientů by měla vzrůst na 22 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čekárna | Foto: Tomáš Adamec

Podle Národní ekonomické rady vlády by se mělo zamezit i tomu, aby pacienti obcházeli různé lékaře kvůli jednomu vyšetření: „Je nutné přejít na elektronické sdílení zdravotních záznamů. Čím dříve, tím lépe. Z důvodu omezení duplicit, není třeba opakovat vyšetření, pakliže se lze dostat k výsledkům laboratorního vyšetření, které bylo děláno například před 14 dny," říká ekonom Miroslav Zámečník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání sleduje redaktorka ČRo Lenka Jansová.mp3

Podle premiéra Petra Nečase by spoluúčast českých pacientů měla vzrůst na 22 procent. I po zvýšení ale podle něho zůstane v Česku nižší, než v okolních zemích. Na Slovensku je to nyní 33 procent a v Maďarsku a Polsku okolo 30 procent. Premiér Nečas zároveň pro Českou televizi zdůraznil, že vyšší spoluúčast nesmí omezit možnosti získat odpovídající zdravotní péči:

„Jakákoliv forma spoluúčasti nesmí vytvořit bariéru dostupnosti zdravotní péče pro slabé a potřebné. Tam by to bylo zaváděno slepě, u některých diagnóz by to dokonce mohlo ve svém důsledku vést k vytváření bariér a tím pádem k celkovým vyšším nákladům na zdravotnictví a tomu se musíme vyhnout.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé byl člen NERV Jiří Nekovář.mp3

Viceprezident svazu pacientů Josef Mrázek ovšem nepovažuje příklady z okolních zemí, které premiér zvolil, za relevantní: "Dal jako příklad státy, které se dopustily úplně katastrofálních chyb a nechaly zdravotnictví nejprve zdevastovat. A teď, když jsou v úzkých a nemohou to utáhnout, tak valí platby na pacienty."

Podle NERV by si pojišťovny měly mezi sebou přerozdělovat pojistné. Pokud budou chronicky nemocní pacienti soustředěni více v jedné pojišťovně, pak se ostatní pojišťovny budou podílet o nákladech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek se vyjádřil k závěrům NERV

Lidé by si také mohli vybírat z většího počtu zdravotních pojišťoven, které se budou lišit především pojistnými plány. „Budou se soustředit na určité skupiny obyvatel nebo řešení nemocných pacientů tak, aby jim v terénu zajistili co nejlepší poskytovatele a co nejlepší služby od těchto poskytovatelů,“ říká člen NERV Jiří Nekovář.

Diabetici bez poplatků

Ekonomové také doporučili, že by pacienti měli podepisovat všechnu poskytnutou péči nebo že by chronicky nemocní, například diabetici, neměli platit poplatky. Osoby samostatně výdělečně činné by měli počítat se zvýšením zdravotního pojištění.

Naopak ekonomové nedoporučili zavést pojištění pro dlouhodobou péči, tedy pro pobyt v léčebně dlouhodobě nemocných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Ondřejem Dostálem, právníkem z Platformy zdravotních pojištěnců ČR, o tom, že spoluúčast pacientů při úhradách léčení může stoupnout na 22 procent, zda si tím zaručíme kvalitnější péči, nebo se v českém zdravotnictví jen ztratí více peněz

"Některé body jsou nebezpečné, u jiných je třeba konstatovat, že už dávno měly být splněny, protože to jsou věci, na které mají pacienti podle mezinárodních zákonů o lidských právech už odedávna nárok," shrnul Mrázek návrhy a dodal, že premiér nedbá ústavy.

Proti prohlášení premiéra Nečase o nevyhnutelnosti růstu finanční spoluúčasti pacientů se ohradil i právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál:

"Než si vláda řekne o další peníze, tak by nám měla říci, co dělá s těmi stávajícími penězi, kterých není málo. A to v mnoha případech nevíme. Nejdřív si musíme říci, kolik se zaplatí vlastně neformálně, kolik se ztratí cestou korupce, a když zjistíme i potom, že nám ještě peníze chybějí, tak potom je možno uvažovat o zavedení spoluúčasti.“

Lenka Jansová, Michaela Vydrová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme