Nečas: Značka ODS je spojována s pojmy korupce, klientelismus a kmotři

Volební kongres Občanské demokratické strany má za sebou první den. Strana podle svého předsedy Petra Nečase prožila opravdu těžký rok a těžký podzim. Premiér hned v úvodu přijal zodpovědnost za neúspěch ODS v krajských a senátních volbách. Občanští demokraté podle něho nemohou hledat viníka nikde jinde než u sebe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas při svém projevu na 23. kongresu ODS v Brně | Zdroj: ČTK

Petr Nečas řekl, že porážka je pro něj velkou politickou lekcí. Přiznal také, že tato vláda nedokázala správně vysvětlovat reformy a kabinet neustále opakoval pouze to, že je potřeba šetřit.

Premiér zkritizoval sám sebe rovněž za to, že nedokázal komunikovat se svými straníky, a ti často ani nevěděli, s čím ODS chodila na koaliční jednání.

Strana podle Petra Nečase ztratila důvěryhodnost u svých voličů. Značka ODS je podle něho poškozená a stala se synonymem výrazů jako korupce, klientelismus a kmotři. Strana taková prý ve skutečnosti není, ale navenek tak působí. Poškozují ji kauzy, se kterými je spojována.

Kongres ODS nepřinese žádné řešení, myslí si šéf ČSSD Bohuslav Sobotka

Číst článek

Petr Nečas se zmínil také o daňovém balíčku, který by brzy měla schvalovat sněmovna. Podle něho není v rozporu s programem ODS. Zmínil příklady z minulosti, kdy strana podpořila úpravy zákonů, které ve výsledku znamenaly zvýšení daňové zátěže.

Odpůrcům daňového balíčku řekl, že jim nejde o program, ale pouze vyvolávají mocenský střet uvnitř strany. Vůdce rebelů, poslanec Petr Tluchoř prohlásil, že pokud delegáti daňové změny podpoří, bude to konec ODS.

Na kongres dorazil také bývalý předseda občanských demokratů Mirek Topolánek. Několikrát řekl, že osud strany mu není lhostejný.

Přirovnal ODS k Titaniku a řekl, že jejím kritikům rozumí. Ale položit vlastní vládu by podle něj byl nesmysl. Podle Topolánka jde na kongresu o záchranu strany, protože ztratila důvěryhodnost.

"Znovu a znovu opakujeme, že nám voliči poslali jasný signál a znovu a znovu na něj odmítáme jasně odpovědět. Kecům o pokoře nevěří ani její autoři ani veřejnost. Tahle hra už diváky nebaví. ODS stojí na osudové křižovatce. Její budoucnost záleží na tom, zda dokáže identifikovat problémy, nebo se spokojí s tím, že identifikuje viníky," zaznělo v Toplánkově projevu.

Bývalý premiér kritizoval ODS za některé kroky, ale také pochválil za dobrou práci ministry Martina Kubu a Petra Bendla.

Naznačil, že kdyby se kongres odehrával později, například v zimě nebo příští rok na jaře, stihl by se objevit nějaký protikandidát Petra Nečase nebo noví lidé, kteří by mohli získat podporu a být v čele strany.

Mirek Topolánek se s kritikou obrátil i směrem k prezidentovi Václavu Klausovi. Podle něho z hradní trafiky udělal mocenské centrum.

Topolánek na kongresu: ODS je jako Titanic a jako značka může skončit

Číst článek

Atmosféra na brněnském výstavišti byla napjatá. Řada členů regionálních sdružení kritizuje, že kongres se koná dva týdny po senátních volbách. Podle nich je to brzo, protože údajně neměli dost času na pořádnou diskuzi o situaci uvnitř strany.

Někteří delegáti také kritizovali návrh, aby diskuze na kongresu byla uzavřená pro veřejnost a novináři nevěděli, co se za zavřenými dveřmi děje.

Delegáti kongresu v neděli zvolí nové vedení. Zatímco o funkci předsedy strany se uchází stále jen Petr Nečas, o posty řadových místopředsedů má zájem více kandidátů. Mezi nimi je například ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a ministr zemědělství Petr Bendl.

Na vedení ODS se už naopak nechce podílet dosavadní místopředseda Alexandr Vondra. Podle svých slov přišel o dobrou pověst v kauze Promopro, a proto o funkci usilovat nebude.

Schwarzenberg: Strany jsou ve svízelné situaci

Hostem kongresu ODS i volebního sněmu strany LIDEM byl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Všechny koaliční strany jsou podle něho ve svízelné situaci, ale je jen na nich, jak se s tím vypořádají.

„Je mi sice naprosto známo staré přísloví, že je protivník, nepřítel, úhlavní nepřítel, koaliční partner a pak je ještě spolustraník. Na toho si musíme dávat nejvíce pozor v životě,“ řekl Karel Schwarzenberg.

Poprosil koaliční partnery, aby v tomto pravidle byli na nějakou dobu zdrženliví. „My chceme míti koaliční strany zdravé, úspěšné a konsolidované."

Václava Marešová, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme