Nečasová a Rittig jsou vinni. Soud jim v kauze BIS vyměřil podmíněné tresty

Městský soud v Praze v úterý rozhodl, že Jana Nečasová a Ivo Rittig jsou vinni v případu prozrazení utajovaných informací Bezpečnostní informační služby (BIS). A vyměřili jim podmíněné tresty. Někdejší šéfka premiérova kabinetu dostala 18měsíční podmíněný trest, lobbista Rittig a jeho právník David Michal pak poloviční podmínku. Bývalého poradce ministra zemědělství Tomáše Jindru soud obvinění zprostil. Podle České televize se Rittig s Michalem se odvolají. Obhájce Nečasové zatím nerozhodl a žalobce si vzal lhůtu na rozmyšlenou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas a Jana Nečasová, soud (archivní foto)

Petr Nečas a Jana Nečasová, soud (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Úterní verdikt, podle nějž má Nečasová navíc na tři roky zakázáno pracovat ve funkcích s přístupem k utajovaným informacím, není pravomocný. Rittig se podle verdiktu dozvěděl v roce 2012 od Nečasové a ministra zemědělství, že premiér Petr Nečas (ODS) dostal utajený materiál od šéfa BIS. Dovodil, že se týká právě jeho, a proto poslal svého advokáta na schůzku s Nečasovou, která prý právníkovi obsah zprávy sdělila. Rittig pak údajně mohl učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány.

"Máme za prokázané, že se paní Nečasová k obsahu zprávy dostala, i když není jasné jak, a že byl obsahem jednání, které vedla s panem Michalem," konstatoval předseda senátu pražského městského soudu Petr Novák. "Nebyl to pan Jindra, kdo vzbudil v panu Michalovi úmysl spáchat trestný čin. Podle toho, co máme zaznamenáno, to byl výhradně pan Rittig," doplnil, proč Jindru jako jediného osvobodil.

Kauza Vojenského zpravodajství: soud opět zrušil osvobozující verdikt nad Janou Nečasovou

Číst článek

Bajger původně navrhl pro někdejší šéfku premiérova kabinetu Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) tříletý podmíněný trest a pětiletý zákaz činnosti za ohrožení utajované informace Bezpečnostní informační služby. Pro lobbistu Iva Rittiga, jeho právníka Davida Michala a někdejšího poradce ministra zemědělství Tomáše Jindru pak požaduje podmínku v délce 1,5 roku a peněžitý trest od 200 000 do 300 000 korun.

Státní zástupce během své asi půlhodinové řeči popsal, že pokud se dají dohromady odposlechy a kontext situace, je jasné, že došlo k trestnému činu vyzrazení utajované informace.

Ivo Rittig, soud | Foto: Filip Jandourek

Jednání obžalovaných označil za vysoce společensky škodlivé. Právníci čtyř obžalovaných naopak používali slova jako „nesmysl“, „spekulace“ nebo „domněnka“. Advokát Jany Nečasové Eduard Bruna pak označil odposlechy za nezákonné.

Čtveřice obžalovaných vinu odmítá. Nečasová zdůrazňuje, že takovým postupem by ohrozila jak své zaměstnání, tak i premiéra, s nímž v té době měla už dlouholetý vztah. S právníkem Michalem se prý sešla, protože měla za úkol tlumočit lidem okolo tehdejšího ministra zemědělství Nečasovo rozhořčení nad děním v resortu.

Soud s Rittigem a Nečasovou spěje ke konci. Zbývají závěrečné řeči a verdikt

Číst článek

Rittig obžalobu už dříve označil za absurdní. Poukazuje mimo jiné na to, že odposlechy jeho schůzek pořídila policie v rozporu se zákonem. Žádné utajované informace prý nikdy neměl k dispozici, ani je nezjišťoval. Obvinění chápe jako součást dlouhodobé snahy o kriminalizaci své osoby.

Michal se hájil tím, že se s Nečasovou znal na společenské úrovni a pouze si s ní "vyměňoval drby". Jindra dříve vypověděl, že v dané době ho zajímaly informace o jeho dalším osudu v dozorčí radě Budějovického Budvaru, protože měl od ministra zprávy, že by měl být z funkce odvolán. O konkrétní utajované zprávě se však prý s nikým nebavil.

ČRo, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme