Nečasová a zpravodajci stanuli znovu před soudem. Nová soudkyně chce případ projednat od začátku

Soud začal potřetí projednávat kauzu údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Obžalováni jsou celkem čtyři lidé včetně bývalé ředitelky premiérova kabinetu Jany Nečasové, dříve Nagyové. Případ tentokrát dostala na starosti nová soudkyně Pavla Hájková. Její předchůdkyně Helena Králová obžalované dvakrát osvobodila, pak ji odvolací senát vyloučil kvůli chybám.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Nečasová a advokát Eduard Bruna u soudu

Jana Nečasová a advokát Eduard Bruna u soudu | Foto: Filip Jandourek

Nová soudkyně Pavla Hájková chce případ projednat od začátku. Nechala přečíst rozsáhlou obžalobu a vyslechla také obžalované. Kvůli utajovaným skutečnostem vyloučila veřejnost.

Petr Nečas a Jana Nečasová přicházejí k soudu | Foto: Filip Jandourek

Bývalá ředitelka premiérova kabinetu Jana Nečasová, dříve Nagyová, ale vypovídat nebude. Ráno soudu řekla, že je nemocná, a chtěla, aby se jednalo bez ní.

K hlavnímu líčení přišli v pondělí osobně všichni čtyři obžalovaní, bývalý premiér a někdejší šéf ODS Petr Nečas svou bývalou šéfku kabinetu a současnou manželku tradičně doprovodil až k soudní síni.

Obžalobě čelí Nečasova manželka Jana (dříve Nagyová) a trojice zpravodajců Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek.

Soudkyně Pavla Hájková. | Foto: Filip Jandourek

Vojenské zpravodajství podle státních zástupců sledovalo na podzim 2012 na základě pokynu Nagyové a bez vědomí ministra obrany tehdejší ženu premiéra Nečase Radku, přičemž Nagyová si tím prý chtěla opatřit neoprávněný osobní prospěch.

Zpravodajci to popírají s tím, že prováděli takzvané kontrasledování Nečasovy rodiny. Jejich verzi podporuje i Nečas, který v kauze vystupuje jako svědek. Tvrdí, že zpravodajce prostřednictvím šéfky svého kabinetu požádal o prověření možné hrozby pro jeho blízké. Podle názoru žalobců záměrně vypovídá nepravdu, aby pomohl své současné manželce.

Nečasová a spol. u Ústavního soudu neuspěli. Zneužití vojenské rozvědky bude řešit nová soudkyně

Číst článek

Kauza údajného zneužití Vojenského zpravodajství stála v roce 2013 za pádem vlády premiéra a někdejšího šéfa ODS Petra Nečase.

Obžalované čtveřici hrozí až pětileté vězení. Pro Nečasovou státní zástupci v minulosti požadovali 3,5 roku odnětí svobody. Bývalá ředitelka premiérova kabinetu stejně jako tři zpravodajci jakoukoli vinu odmítají.

Veronika Hlaváčová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme