Nečasova vláda Klause zklamala. Nevyužila prý své šance

Vláda Petra Nečase podle končícího prezidenta nevyužila všechny své šance a silný mandát, který dostala od voličů. Václava Klause kabinet zklamal, čekal od něj víc. Hlava státu to řekla po rozloučení s ministry. Klaus dopoledne přišel naposledy pozdravit kabinet do Strakovy akademie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus se zůčastnil schůze vlády | Foto: Filip Jandourek

Končící prezident řekl, že do Nečasova kabinetu vkládal velké naděje, protože měl po volbách ve sněmovně nejsilnější pozici za posledních dvacet let.

„Já jsem věřil tomu, že se této vládě - díky i této síle parlamentní - podaří něco rezolutního udělat, a proto jsem taky na ni měl největší nároky, největší požadavky, spojoval jsem s ní nejvíce očekávání.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozloučení prezidenta Klause s vládou informovala reportérka Martina Spěváčková

„A musím říci díky tomu jsem zklamán, protože šance mně se zdá, že byla, a ta nebyla plně využita,“ prohlásil Klaus.

Ministrům také doporučil, aby se snažili znovu rozhýbat českou ekonomiku a zklidnili situaci v zemi.

Premiér Nečas (ODS) naopak pozici vlády hájil. Podle něj se kabinetu podařilo i přes všechny krize a rozpad původní koalice s Věcmi veřejnými prosadit vše, co chtěl.

„Vláda zatím prosadila úplně všechno to, co do Poslanecké sněmovny poslala a co prosadit chtěla. Samozřejmě s výjimkou některých změn ústavního zákona a podobně, kde potřebujeme dohodu s opozicí – tam se to ne vždy daří, ale to je něco jiného.“

„Ale z hlediska normální, standardní legislativy i při tom nižším počtu poslanců vláda prosadila všechno, co chtěla,“ reagoval na prezidentova slova Nečas.

Klaus vládě taky popřál, aby dožila do konce svého mandátu v poklidu a aby nový prezident nemusel hned jmenovat nový kabinet.

Rozloučení s ministry

Samotné rozloučení prezidenta Klause s ministry bylo velmi krátké. Prezident přijel do Strakovy akademie krátce před devátou hodinou a se členy vlády se víceméně jen pozdravil. Celé setkání trvalo zhruba patnáct minut a pak už následoval přípitek.

Klaus během své návštěvy především vzpomínal na to, jak do Strakovy akademie chodil ještě jako ministr financí a později jako premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vztahu prezidenta a vlády mluvil v Ozvěnách dne komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

„Nemohl jsem si nevzpomenout na to, že v sále, ve kterém jsme teď byli, jsem byl prvně 10. prosince 1989, kdy jsem byl do první polistopadové vlády jmenován ministrem financí,“ připomněla hlava státu.

Premiér Nečas pak Václavu Klausovi poděkoval za jeho desetiletou práci pro Českou republiku i za jeho spolupráci s kabinetem.

Komentátor: Rozloučení bylo neobvyklé

Komentátora Českého rozhlasu Petra Nováčka způsob Klausova rozloučení s vládou nepřekvapil, byl ale podle něj neobvyklý. Končící prezident je podle něj v posledních týdnech ‚velmi rozcitlivělý‘.

„Na to, že prezident sem tam Nečasovu vládu a zejména jejího předsedu klepl přes prsty, a to i veřejně, jsme si zvykli. Těch případů přibývalo. Ale zítra končí prezidentův mandát a za normálních okolností by jeden čekal, že se prezident s vládou rozejde abych tak řekl kulantně. Vždyť jsou to ústavní činitelé,“ poznamenal komentátor.

Grafika k oficiálnímu programu výměny prezidentů na Pražském hradě | Foto: ČTK

mta, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme