Nečasova vláda přežila pátý pokus o vyslovení nedůvěry, tentokrát kvůli amnestii

Opozici se ani na pátý pokus nepodařilo uspět s návrhem na vyslovení nedůvěry vládě Petra Nečase (ODS). Mimořádnou schůzi ČSSD vyvolala kvůli lednové amnestii, kterou vyhlásil prezident republiky a premiér ji spolupodepsal.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas a ministr spravedlnosti Pavel Blažek ve sněmovně

Premiér Petr Nečas a ministr spravedlnosti Pavel Blažek ve sněmovně | Zdroj: ČTK

Pro návrh na vyslovení nedůvěry hlasovalo 92 zástupců ČSSD, KSČM a Věcí veřejných a nezařazený poslanec Jiří Paroubek. Nutných bylo nejméně 101 hlasů.

Vládu podpořilo 97 poslanců, z nezařazených například Jaroslav Škárka a Josef Dobeš, kteří se dostali sněmovny na kandidátce VV, nebo bývalí poslanci ODS Pavel Bém a Michal Doktor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání sněmovny sledoval reportér Petr Medek

Hlasování předcházela debata, která trvala zhruba devět hodin. ČSSD premiérovi vyčítala, že amnestii nemusel podepisovat a měl si udělat důkladnou analýzu, jaké budou její důsledky.

Nečas dnes zopakoval, že jinou možnost neměl, protože jde o ústavní zvyklost. Schůze k nedůvěře je podle něj jen gesto a politický folklor.

„Amnestie prezidenta republiky je pouze záminkou k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě České republiky. Ve skutečnosti sociální demokraté hledali způsob již před Vánoci, kdy o nějaké amnestii nebylo ani tušení,“ podotkl premiér.

Pokusy o vyslovení nedůvěry Nečasově vládě
21. prosince 2010 - O hlasování požádala ČSSD v souvislosti s korupční kauzou na ministerstvu životního prostředí. Proti vládě hlasovalo 80 poslanců, pro 113
26. dubna 2011 - Hlasování iniciovala ČSSD, které vadily aféry spojené s některými členy vlády a vládní krize. Proti vládě 84, pro 114.
20. března 2012 - Opozice se vládu pokusila svrhnout kvůli jejím reformám a úsporným opatřením. Proti vládě 85 poslanců, pro 113.
18. července 2012 - Opozice vyvolala hlasování kvůli údajnému ovlivňování vyšetřování kauzy nákupu vojenských letadel CASA ze strany některých členů vlády. Proti vládě 89 poslanců, pro 89.
17. ledna 2013 - ČSSD požádala o hlasování kvůli amnestii vyhlášené prezidentem Václavem Klausem a schválené premiérem. Proti vládě 92 poslanců, pro 97.

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka nicméně tvrdí, že je Nečas za rozsah amnestie zodpovědný. Opozici se nelíbí hlavně to, že amnestie zastavuje trestní stíhání i u závažných hospodářských kauz.

„Můžeme vládu podezřívat z toho, že se jednalo o diletantství na straně ministra spravedlnosti, na straně předsedy vlády, možná na straně prezidenta, ale je otázka, jestli to skutečně byl amatérismus, neznalost, nezkušenost na straně těchto ústavních činitelů, nebo zda se jednalo o úmysl,“ prohlásil Sobotka.

Amnestii kritizovali i zástupci vládních stran. Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg poslancům řekl, že nejdřív amnestii uvítal, protože české věznice jsou přeplněné. Z konečných dopadů amnestie je ale zděšený.

„Trvám na tom, že premiér měl informovat vládu, co se chystá. Jako první místopředseda vlády a předseda koaliční strany jsem se dozvěděl o amnestii v novoročním projevu prezidenta republiky. Očividně tím pan premiér vyslovuje to, že nedůvěřuje vlastní vládě,“ řekl Schwarzenberg.

Prezidentský kandidát se hlasování nezúčastnil, v té době totiž byl hostem debaty v České televizi. Jeho soupeř ve druhém kole prezidentské volby Miloš Zeman už dříve amnestii zcela odmítl.

Rezervovaně se k ní dnes ve sněmovně vyjadřovali i občanští demokraté a představitelé nejmenší koaliční strany LIDEM, kabinet ale podle očekávání podrželi.

Amnestie nebyla jediným tématem diskuze, opozice využila mimořádnou schůzi také ke kritice vlády kvůli reformám. Třeba poslanci Věcí veřejných přicházeli k řečnickému pultu s cedulemi znázorňujícími jednotlivé hříchy, kterých se podle nich kabinet dopustil.

Petr Medek, Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme