Nečasův podpis amnestie není trestný čin, rozhodlo Státní zastupitelství

Premiér Petr Nečas z ODS se podpisem amnestie trestného činu nedopustil. Státní zastupitelství se po prošetření oznámení rozhodlo dál se jím nezabývat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Petr Nečas | Zdroj: ČTK

O přezkum Nečasova postupu požádali předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD a šéf senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl, zvolený za sociální demokracii. Oba poukazovali na to, že nejsou doklady o tom, že by úřad vlády s Kanceláří prezidenta o amnestii komunikoval.

Podle šéfky žalobců Obvodního státní zastupitelství pro Prahu 1 Šárky Pokorné ale zákon striktně neukládá, že by měl premiér záležitosti tohoto charakteru předkládat před svým podpisem vládě.

Štěch s tím nesouhlasí a je připravený se po dohodě s Antlem odvolat. Tvrdí, že vláda je podle Ústavy za provedení amnestie odpovědná a měla by tedy s ní být předem seznámena.

Premiér Nečas svůj podpis už dříve hájil. Podle něj jde o ústavní zvyklost. Připomněl, že kabinet postupoval stejně jako v případě předchozích amnestií z let 1993 a 1998.

Amnestie byla také jedním z důvodů pro podání ústavní žaloby na prezidenta Václava Klause pro velezradu. Ústavní soud případ odmítl řešit s tím, že prezidentův mandát krátce po podání žaloby vypršel a soudci se tak údajným proviněním zabývat nemohou.

Igor Maňour, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme