Nečekaně zemřel psycholog Slavomil Hubálek, bylo mu 65 let

Ve věku 65 let nečekaně zemřel známý psycholog Slavomil Hubálek. Byl soudním znalcem v oboru klinické psychologie a sexuologie a přednášel sociální psychologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavomil Hubálek mluví o případu takzvaných vlčích dětí | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Za svou praxi vypracoval Slavomil Hubálek spoustu posudků, které figurovaly u soudu jako jeden z důkazů. Jak řekl v loňském rozhovoru pro Český rozhlas, soud je samozřejmě nemusel brát v úvahu.

„Ale to se prakticky nestává a soudy se našimi posudky řídí. Zcela výjimečně se stane, že si nechají vypracovat ještě posudek další. Ale ve většině případů je ten posudek psychiatra a psychologa pro soud směrodatný,“ řekl tehdy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Slavomila Hubálka zavzpomínal ve Stalo se dnes Petr Rašpl, zástupce vedoucího 1. oddělení pražské kriminálky

Informaci o úmrtí Slavomila Hubálka přinesl server idnes.cz. Podle něj si kolem půl druhé v restauraci v centru Prahy zavolal záchranku kvůli bolesti na hrudi. Když záchranáři přijeli, byl už po smrti. Zemřel zřejmě na zástavu srdce. Přesnou příčinu úmrtí ale určí až pitva.

Slavomil Hubálek patřil k nejuznávanějším českým psychologům a soudním znalcům. Za svou praxi vyšetřil 120 vrahů. Jako znalec vystupoval například v případu heparinového vraha Petra Zelenky.

„Myslím si, že důležitá je ta jeho formulace vyšachovat doktory, dostat je do situace, kdy oni nevědí, a on měl radost z toho, že on ví,“ řekl v roce 2008 k Zelenkovi.

Jako znalec vystupoval například v případu bývalého sbormistra Bambini di Praga Bohumila Kulínského. Posudky zpracovával i pro policisty. Za 20 let spolupráce se s ním spřátelil pražský kriminalista Petr Rašpl.

„Slávek Hubálek byl vynikající psycholog a velice rádi jsme s ním pracovali. On šel do hloubky a skutečně se snažil odhalit i ty nejtemnější kouty duše pachatele. A to ne každý znalec a psycholog dokáže,“ řekl ve Stalo se dnes.

Slavomil Hubálek byl učitelem sexuologa Petra Weisse. „Patřil k zakladatelům sexuální psychologie v České republice a v celém tehdejším Československu,“ řekl o něm Weiss. Podle něj je Hubálkův model nejúspěšnější ve světovém měřítku.

Šéf ústavně právního výboru senátu Miroslav Antl byl přítelem Slavomila Hubálka a křtil jeho knihu. A jako začínající státní zástupce se prý také od známého psychologa učil.

„Byl to velký kamarád, vždycky jsem si ho velmi vážil a byl to nejlepší klinický psycholog, kterého jsem v životě potkal. Hodně mě naučil. Když jsem byl mladý a začínal jsem, tak on ve mně vzbudil zájem o soudní psychologii a psychiatrii. A mohli jsme si toho ještě spoustu v životě říct. On vypadal ve formě, já to pořád ještě nemohu strávit,“ přiznal.

Slavomil Hubálek se narodil 13. června 1947, absolvoval Střední průmyslovou školu sklářskou a vystudoval psychologii na Univerzitě Karlově. Na Institutu pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů získal atestaci z klinické psychologie v roce 1986. Pracoval na sexuologickém oddělení psychiatrické léčebny v Horních Beřkovicích a v poradně pro vysokoškoláky v Praze, později v Sexuologickém ústavu Univerzity Karlovy.

Působil jako soudní znalec v oboru klinické psychologie a sexuologie. Externě přednášel sociální psychologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a byl spoluautorem a vedoucím devíti dlouhodobých výcvikových a vzdělávacích programů, kurzů, psychoterapeutických výcviků pro psychology, psychiatry a řídící pracovníky.

Jana Zemanová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme