Česko 1:0 Rakousko

Nečekejte frontu na občanku a objednejte se na úřad přes internet, radí úředníci

Vyřizování občanských průkazů probralo z novoroční letargie tisíce lidí. Kvůli častému padání počítačového systému úředníci nemohli obsloužit ani ty, kteří strávili v čekárnách i několik hodin. Týden poté to ale není jiné, přestože se mohou lidé na úřad objednat přes internet a ušetřit tím čas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ani letos bez front | Foto: Jan Rosenauer

„Já přes internet objednaná nejsem a sedím tady minimálně hodinu; Já čekám už dvě hodiny. Také jsem se neobjednal a teď toho lituji. Mám číslo devět a už tahají další a další a mě pořád vynechávají,“ řekli Radiožurnálu klienti Městského úřadu Černošice, se kterými čekaly na vyřízení občanských průkazů nebo cestovních pasů desítky lidí.

Někteří klienti však strávili v čekárně jen pět, deset minut. „Objednali jsme se přes internet, dostali jsme PIN, který jsme zadali a za 10 minut jsem byla hotová. Minulé pondělí jsme čekali hodinu ještě bychom čekali asi tři hodiny, tak jsme raději odešli a objednali jsme se,“ uvedli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na černošickém městském úřadu natáčela pro Odpolední Radiožurnál reportérka Květa Moravcová.

Službu sice neposkytují všechny úřady, ale vyřídit si občanský průkaz lze na úřadě s rozšířenou působností i mimo své trvalé bydliště.

„Je možné požádat o občanský průkaz na jakékoli obci s rozšířenou působností, kam ani nespadáte. Třeba v místě, kde pracujete. Pak je tam možné průkaz i vyzvednout,“ připomíná vedoucí správního odboru černošického městského úřadu Jiří Toman.

Připomněl, že informace o tom, zda úřad internetové objednání poskytuje, najdou klienti na jeho stránkách. „Klienti toho využívají čím dál víc, právě proto, že jsou zde čekací doby běžně dvě až tři hodiny. Zatímco při objednání přes internet čekají 15 až 20 minut,“ uvedl.

Tomu, kdo má trvalý pobyt na chatě nebo třeba na stavbě, úředníci vyřídit nový občanský průkaz zatím nemohou. Chybu v systému chce ministerstvo vnitra vyřešit do února.

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme