Nečesaného žena radila firmám i za pět tisíc na hodinu. Praní úplatků, míní policie

Za poradenství pro zdravotnické firmy inkasovala i pět tisíc na hodinu. Šárka Nečesaná, manželka ředitele liberecké nemocnice, ale takové odborné služby poskytovat nemohla. Provozuje totiž kosmetický a kadeřnický salon. S touto verzí pracují detektivové, kteří chtějí Luďka Nečesaného i jeho manželku poslat před soud. Nečesaný podle jejich mínění zvýhodnil některé ze zdravotnických firem, za což dostal milionové úplatky. Server iROZHLAS.cz přináší dosud neznámé detaily z - podle policie - korupčního případu ze severu Čech.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obviněný ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný.

Obviněný ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný. | Foto: Hana Mazancová | Zdroj: Český rozhlas

V březnu roku 2009 se na trhu s poradenstvím pro zdravotnické firmy objevil nováček. Šárka Nečesaná, manželka ředitele Krajské nemocnice Liberec Luďka Nečesaného, tehdy založila společnost Sarmed. Firma, jejíž základní kapitál činil dvě stě tisíc korun a sídlila v rodinném domě manželů, se podle oficiálních dokumentů z obchodního rejstříku zabývala právě „poradenskou a konzultační činností".

Hned v prvním roce se Nečesané velmi dařilo. Za zhruba devět měsíců podnikání inkasovala za "prodej vlastních výrobků a služeb" více než 14 milionů korun, jak je uvedeno v kolence: tržby. Prakticky vše - konkrétně 13,9 milionu - pak na konci roku zaúčtovala ve "výkazu zisku a ztráty" do mzdových nákladů. Ekonomickým úspěchem - tentokrát v druhém roce podnikání - se mohla pochlubit i o rok později. Z tržeb zhruba 5,5 milionu padlo na mzdové náklady 4,4 milionu.

Podnikání Nečesané a popsané transakce ale měly podle detektivů korupční pozadí. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, Nečesaná si za poradenství pro firmy B. Braun Medical, Medtronic Czechia, MedicCor a NT Medica účtovala i čtyři až pět tisíc korun za hodinu.

Nositel know-how

Podle detektivů se ale jednalo o fiktivní faktury, které měly zakrýt praní úplatků pro jejího manžela.

„V té firmě jsem byl já nositelem odbornosti, já jsem nositel know-how a manželka byla podpůrná činnost firmy. Spousta svědeckých výpovědí říká, že byla mojí spolupracující osobou," argumentuje v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz Nečesaný ve své pracovně na ředitelství liberecké nemocnice. Policie totiž tvrdí, že Nečesaná – s ohledem na své zkušenosti a fakt, že podniká v oboru kosmetiky a kadeřnictví – nemohla v žádném případě zdravotnickým firmám odborně radit.

„Policejní orgán opomněl fakt, že vysoce specializovanými znalostmi získanými v prostředí zdravotnictví disponol v dané době sám obviněný Nečesaný, a že tedy mohl provádět práce pro společnost například na základě dohody o provedení práce. Obviněný takto i činil, přičemž jeho jednání nebylo v žádném případě konkurenční k činnosti nemocnice, když tato neměla ve sledovaném období živnostenské oprávnění k provádění poradenské a konzultační činnosti a zpracování odborných studií a posudků (toto oprávnění měla až ode dne 4. prosince 2012).“

z podnětu k zastavení trestního stíhání

Nečesaný se ale brání, že jeho žena s ním spolupracovala už od roku 2003. Sarmed prý založili kvůli tomu, že on coby ředitel a předseda představenstva nemocnice nemohl – kvůli konkurenční doložce a případnému střetu zájmů – zdravotnickým firmám poradenství oficiálně poskytovat. Podle jeho slov navíc cena čtyři až pět tisíc korun za hodinu je v této branži naprosto obvyklá. Tvrdí to i v podnětu k zastavení trestního stíhání, který adresoval státnímu zástupci. Sama Nečesaná odmítla zjištění serveru iROZHLAS.cz komentovat.

Nesmysl, tvrdí Nečesaný

Její manžel, kterého policie viní z přijetí úplatku, měl coby ředitel nemocnice rozhodnout o tom, že zdravotnické společnosti budou od liberecké nemocnice získávat zakázky. U tří společností Medtronic Czechia, MedicCor a NT Medica měl zvýhodnit jejich dodávky do nemocnice, u firmy B. Braun Medical zase zajistit jejich počet.

„Luděk Nečesaný byl v minulosti zaměstnancem společnosti B. Braun Medical, proto jsme poskytli na žádost policie součinnost při vyšetřování. Vzhledem ke stále probíhajícímu vyšetřování nemůžeme zveřejňovat další informace," odpověděla mluvčí firmy Lucie Kocourková na přímý dotaz, zda skrze firmu Sarmed poskytla firma B. Braun Medical Nečesanému finanční úplatu.

Podobně reagoval i Michal Holčík za společnosti Medtronic. „Šetření se týká výhradně třetích stran a my si nejsme vědomi žádných obvinění vůči Medtronic Czechia. Je naší odpovědností a odpovědností každého zaměstnance a všech, kteří jednají naším jménem, aby jednali eticky a čestně," uvedl.

Nečesaný na policii sice nevypovídal, v rozsáhlém rozhovoru pro server iROZHLAS.cz však uvedl, že z pozice ředitele nemohl o tom, od koho bude nemocnice zboží odebírat, rozhodnout.

„Dokumenty z nemocnice to vylučují, to je naprostý nesmysl. Já jsem žádnou smlouvu, která by té firmě dávala jakoukoli garanci nějakého obratu, nepodepsal. Obchodní referentka, vedoucí obchodního oddělení, všichni na policii řekli, že jsem u toho nebyl. Zda jim ředitel nebo někdo jiný řekl, ať udělají určitý počet věcí, aby měl ředitel radost nebo peníze? Neřekl," brání se Nečesaný výpověďmi svědků.

Na adrese, kde má společnost MedicCor podle webových stránek sídlit, nebyl nikdo přítomen. | Foto: Filip Jandourek

Dodává přitom, že policie mu prý od počátku trestního stíhání nesdělila žádné konkrétní skutky, kterých se měl dopustit. Tvrzení policie označil za spekulace, protože smlouvy prý nemocnice uzavírá podle zákona o veřejných zakázkách. On coby ředitel a předseda představenstva byl prý oprávněn jen ke konečnému podpisu smlouvy.

Uplácel, tvrdí policie

Kromě manželů Nečesaných tak chce policie hnát před soud i Tomáše Macháčka ze společnosti MedicCor, a to pro zločin podplacení. Macháček však od počátku kauzy nereaguje na e-maily a k zastižení nebyl ani na adrese firmy.

„Ač policejní orgán zastává tvrzení, že u společností B. Braun Medical, Medtronic Czechia, MedicCor a NT Medica došlo k "podstatnému zvýhodnění jejich dodávek", respektive k "zajištění stálého vyrovnaného počtu dodávek", absentuje vysvětlení, na základě jakých skutečností k takovému závěru dospěl. Policejní orgán ani sám neuvádí, v čem mělo toto tvrzené zvýhodnění spočívat, a tyto jeho úvahy se tak stávají zcela nepřezkoumatelnými.“

z podnětu k zastavení trestního stíhání

Při návštěvě v kancelářské budově Hadovka v pražských Dejvicích, kde má MedicCor oficiálně psané sídlo, nebyl přítomen ani nikdo z managementu. Pod příslibem, že se „určitě někdo ozve", zůstaly ale dotazy do úzávěrky textu bez odpovědi.

Sám Nečesaný přiznal, že se s Macháčkem znají z doby, kdy spolu pracovali v B. Braun Medical. Ředitel liberecké nemocnice si prý dokonce přečetl jeho obvinění.

„To zní, že na předem neznámém místě a v předem neznámý čas se domluvil s ředitelem Nečesaným na dodávkách do nemocnice. Jako fakt skvělý. Totálně neurčitý," popisuje Nečesaný.

„Pan Macháček mi žádný úplatek neposkytl. Policie někoho nutně potřebovala na té druhé straně, aby aspoň někdo byl představitelem poskytovatele úplatku. Tomáš Macháček je podle mě nejjednodušší cíl tím, že se jednalo o relativně malou firmu na začátku, kdy on z pozice předsedy představenstva byl vykonavatelem obchodních aktivit. Byl jednoduše identifikovatelný," dodal ještě.

Jestli bude na trojici obviněných v případu podána obžaloba, nechtěl státní zástupce Lukáš Otipka prozatím komentovat. „Ve věci dosud nebylo rozhodnuto. Ve hře jsou stále tři možné způsoby rozhodnutí. Může být podána obžaloba, může být věc vrácena k došetření policejnímu orgánu a může být trestní stíhání jedné nebo všech obviněných osob zastaveno," uvedl pouze.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme