Nechápu, proč Klaus vítá Medvěděva s otevřenou náručí, říká exministr obrany

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv krátce před osmnáctou hodinou ukončí dvoudenní návštěvu v Praze. Program měl skutečně nabitý. S prezidentem Václavem Klausem stihli asistovat podpisu obchodních smluv, promluvit si o dostavbě Temelína a probrat situaci v Evropě i v Rusku. Zatímco Klaus si setkání pochvaluje, například bývalý velvyslanec v Moskvě a exministr obrany Luboš Dobrovský jeho vstřícnost vůči ruskému protějšku nechápe.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus přivítal na Pražském hradě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva

Prezident Václav Klaus přivítal na Pražském hradě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva | Zdroj: ČTK

„S panem prezidentem Medvěděvem se nevidíme poprvé. Myslím, že jsme již kontakt a základní porozumění mezi sebou našli. Tato návštěva je signálem našeho oboustranného zájmu o naše přátelské vztahy. Vztahy které, jak během našeho rozhovoru prezident Medvěděv řekl, už byly deideologizovány a kterým se daří, aby se zbavovaly nelehké zátěže minulosti. To je cesta do budoucna,“ řekl Klaus na tiskové konferenci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý velvyslanec v Moskvě a exministr obrany Luboš Dobrovský ve Světě o druhé

Dobrovský ale nechápe, proč Klaus Medvěděv tak vítá. „Pan prezident Klaus mně nesvěřil své důvody, proč s tak široce otevřenou náručí vítáme představitele režimu, který, jak řekl náš ministr zahraničí, používá k rozehnání demonstrací síly, které neodpovídají skutečné potřebě,“ podivil se Dobrovský. Zdůraznil, že to chápe tím méně, že jeden prvek české zahraniční politiky je založený právě na podpoře občanských a lidských práv.


Prezident Klaus nechtěl ruské volby komentovat. „Pan prezident správně řekl, že jsou to jejich volby a nikoli naše. To je pro mě východisko veškerého uvažování. Já jsem nebyl členem žádné pozorovatelské mise ze zahraničí, čili k tomu já nechci vydávat jakékoli komentáře. A stejně tak o demonstracích, které snad na několika místech v Rusku proběhly,“ řekl Klaus.

„Nerozumím tomu, když pan prezident Klaus řekne, že volby jsou záležitostí ruskou, samozřejmě, že jsou záležitostí ruskou, ale způsob nedodržování lidských a občanských práv, to už je naše věc,“ zdůraznil Dobrovský. Stejný postřeh měl ostatně i komentátor ČRo Milan Slezák: „Už vůbec mi nejde na rozum, že se nedistancoval od toho, že ruské úřady použily násilí, které nám připomíná scény z roku 1989 či 1988.“

Sílící vliv Ruska

Bývalý ministr obrany upozornil také na to, že pro Rusko je Česko zejména součástí té oblasti, kde by Rusové rádi obnovili svůj vliv. Připomněl, že současný ruský premiér Vladimir Putin to řekl zcela otevřeně na bezpečnostní konferenci v Mnichově. „Že jsme v oblasti jejich politického, ekonomického i bezpečnostního vlivu,“ zopakoval Dobrovský.

Někteří čeští podnikatelé, kteří by chtěli uspět na ruském trhu, ale tvrdí, že Rusko je pro Česko klíčový trh a že bychom se neměli tolik odvolávat na lidská práva, protože to podnikání škodí. Dobrovský nicméně namítá, že si není jist tím, co škodí víc.

Bezpečnostní informační služba už několik let upozorňuje na to, že v Česku sílí ruský vliv. Ve zprávě BIS z roku 2010 se píše, že byl zaznamenán zvýšený zájem ruských zpravodajských služeb, diplomacie, federálních agentur a obchodních společností o posilování informačních a vlivových kapacit cílených na českou ekonomiku a energetiku. „Když sleduji vstup ruského kapitálu do celé řady strategických českých podniků, tak mám jisté mrazení v zádech,“ dodal Dobrovský.

David Koubek, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme