Nechápu, proč se toho každý chytá, říká Veleba o nevyznamenání kardinála Vlka

Podle senátora Veleby kampaň proti prezidentovi. Podle tajemníka Paměti národa snižování důstojnosti státních vyznamenání. Rozhodnutí Miloše Zemana nevyznamenat kardinála Vlka vyvolává vášně mezi příznivci prezidenta a historiky. Diskutovali v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinál Miloslav Vlk | Foto: Ladislav Němec/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Kolegium Paměti národa se ostře ohrazuje proti zdůvodnění prezidenta Miloše Zemana, proč nechce udělit státní vyznamenání in memoriam zesnulému kardinálovi Miroslavu Vlkovi. Hlava státu vysvětlila své rozhodnutí na jedné z komerčních televizních stanic: kardinál prý udělal všechno pro to, aby spory mezi církví a státem byly co největší.

Osobnosti shromážděné v kolegiu uvedly ve společném prohlášení, že jde o lež od člověka, který se nestydí vyznamenávat bývalé komunisty, udavače Státní bezpečnosti, někdejší komunistické ministry a vydírá ministra kultury ohledně vyznamenání jeho strýce, někdejšího vězně koncentračních táborů Jiřího Bradyho.

  • Přehrát Pro a proti

    Jaká byla role kardinála Vlka při jednání státu s církvemi? A co na to prezident Miloš Zeman?

„To je rok co rok před každým státním svátkem, kdy se hraje hra, koho má prezident vyznamenat a koho ne," uvedl v pořadu Pro a proti senátor Jan Veleba, předseda Strany práv občanů.

„Nejde o oficiální stanovisko Hradu. Ale chápu, že v této kampani proti prezidentovi je dobré všechno," dodal Veleba. „Nechápu, proč se toho každý chytá. Připomínám, že prezident minulý rok vyznamenal kardinála Dominika Duku, a tentokrát o tom ani církevní kruhy mnoho nehovořily a nekvitovaly to. Duka, aspoň v mých očích, byl člověk moudrý, který šel na konsensus," tvrdí senátor.

Podle něj to, koho prezident vyznamená, je jen rozhodnutím právě prezidenta republiky. „Navíc Miloš Zeman vyznamenává méně než jeho předchůdci."

Tajemník kolegia Paměti národa Martin Kroupa, a také člen správní rady Post Bellum, připomněl, že v prohlášení kolegia neříká, že by prezident měl kardinála Vlka vyznamenat.

'Lež od člověka, který vyznamenává komunisty.' Osobnosti kritizují Zemana za slova o kardinálovi

Číst článek

„Spíše se jsme se chtěli zastat jeho odkazu, který pan prezident velmi nedůstojným způsobem napadl. Nedávno zesnulý kardinál si takové jednání rozhodně nezaslouží."

Kolegiu prý také jde o vyvolání veřejné debaty o tom, jestli jsou státní vyznamenání soukromou záležitostí prezidenta Miloše Zemana.

„Když prezident vyznamená ty, kteří aktivně sloužili režimu, který potlačoval lidská práva a svobody, jako je bývalý člen Štrougalových vlád Miroslav Toman nebo ředitel podniku Preciosa, který na konci 80. let těžil z otrocké práce politických vězňů, tak to svědčí minimálně o snižování důstojnosti vyznamenání. Je důležité se ozvat, pokud chceme, aby vyznamenání mělo vůbec nějaký význam."

Hlavní Zemanovu i Velebovu výtku tajemník odmítl. „Miroslav Vlk byl jeden z iniciátorů dialogu z jinými církvemi, byl v úzkém kontaktu i se židovskou obcí, která také usilovala o navrácení majetku a narovnání vztahu se státem."

„Pokud pan prezident Zeman veřejně říká, že kardinál Vlk udělal vše pro to, aby byly spory mezi státem a církví co největší, tak je zjevné, že to není pravda. Proto je nutné se veřejně zastat odkazu člověka, který o dialog usiloval," shrnul Martin Kroupa.

Veronika Sedláčková, Ondřej Čihák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme