Nechat si vyrobit falešné razítko? Žádný problém

Nechat si vyrobit padělané razítko není nijak složité. Přesto drtivá většina Čechů neověřuje pravost razítka na předkládaných dokumentech. Policie ročně zaznamená desítky případů zneužití razítka, a velké množství ani neodhalí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

razítka | Foto: ALT s.r.o.

Že je takových případů opravdu hodně si ověřil reportér Radiožurnálu Marek Janáč při zadávání výroby razítka jedné střední školy. "To je bez problémů, tu zakázku vám klidně vezmu," říká prodavačka jedné z oslovených firem. K úspěchu stačila faxová objednávka. V další provozovně její vedoucí Josef Zábranský potvrdil, že zájem podvodníků je velký. "Minimálně jednou za týden někdo takový přijde," řekl.

Přitakává mu i mladík, který si před lety nechal vyrobit padělané razítko své bývalé školy. "Normálně jsem zašel do obchodu, kde se razítka dělají, a tam mi ho bez problémů udělali," vypráví o své zkušenosti, díky níž získává nárok na levnější jízdné v hromadné dopravě. Za poslední roky tak připravil pražský dopravní podnik o 6960 korun.

"S tím jsme se ještě nesetkali," říká na to tisková mluvčí Dopravních podniků Zuzana Knoblochová. Její firma už přesto zavádí protiopatření. "Chceme, aby se všichni vysokoškoláci prokazovali platnými studentskými kartami, které mají vydávat přímo vysoké školy," nastínila řešení.

Padělání razítka samo o sobě není trestné. Trestné je pouze jeho použití. Zákony na to dostatečně pamatují a tak výrobce Zábranský radí ověřovat si pravost razítka a výrobcům podezřelé zákazníky rozhodně odmítat.

Marek Janáč, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme