Nechci ignorovat nepříjemné informace, říká Martina Lehmannová, bývalá ředitelka Památníku Lidice

Martina Lehmannová, ředitelka Památníku Lidice, rezignovala na svou funkci. Stalo se tak poté, co jí dal ministr Lubomír Zaorálek na výběr: buď sama odstoupí, nebo ji odvolá. „Podle něj jsem nezvládla komunikaci s přeživšími,“ vysvětluje Martina Lehmannová v rozhovoru s Tomášem Pancířem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidice památník | Foto: zdroj: Flickr, CC BY-NC 2.0, Roel Driever

Památník Lidice loni v listopadu čelil kritice od lidí, kteří jako děti přežili vyhlazení Lidic. Přeživší v otevřeném dopise napsali, že Lehmannové je lhostejné utrpení jejich rodin a že nectí fakta o lidické tragédii. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Martina Lehmannová: Proč odstoupila z pozice ředitelky Památníku Lidice?

„Pan ministr dodával i to, že jsme měli ukončit spolupráci s historikem Vojtěchem Kynclem, který vypublikoval informace o tom, že matka jedné z přeživších měla krátce před lidickou tragédií nahlásit, že u ní doma bydlí Židovka,“ dodává bývalá ředitelka. 

„Lidsky je to samozřejmě velmi pochopitelné, protože je to nesmírně bolestivé. Ale nemůžu a vlastně ani nechci ignorovat, že se objevují informace, které nemusí být příjemné,“ zdůrazňuje Martina Lehmannová.

O pravdivosti tvrzení Vojtěcha Kyncla podle ní svědčí zápis dobových četníků. „Existuje ve formě strojopisu, který se posílal na velitelství,“ říká. 

Dá se zápisu, který byl pořízen ex post, vůbec věřit? A jak je možné, že jiní historici zjištění Vojtěcha Kyncla rozporují? Poslechněte si celý rozhovor. 

Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme