Nechráněný sex je mezi mladými lidmi na vzestupu

Nechráněný sex je mezi mladými lidmi na celém světě na vzestupu. Prokázal to rozsáhlý průzkum ke Světovému dni antikoncepce. Odpovídalo v něm přes 5 tisíc respondentů mezi patnácti a čtyřiadvaceti lety v 25 zemích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kondomy | Foto: Fotobanka stock.xchng

Téměř polovina respondentů při styku s novým partnerem nepoužívá žádnou spolehlivou antikoncepci, říká ředitelka Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu Zuzana Prouzová.

„Existuje ještě velká skupina lidí, která se stydí se svým partnerem o účinné antikoncepci hovořit. Svoji úlohu může bohužel hrát i propagace sexuální abstinence jako jediné správné cesty k tomu, jak se nenakazit. To vede k podceňování jakékoli jiné ochrany, a to jak před početím dítěte, tak před pohlavními chorobami,“ uvedla pro Radiožurnál Proudová.

V ČR je situace lepší

V Česku je situace lepší, nicméně i v tuzemsku mladí lidé na antikoncepci při styku zapomínají, ačkoliv jsou o ní, jak sami uvádějí, dobře informováni.

Petr Kovář, gynekolog a odborný garant projektu Celorepublikové koncepce sexuální osvěty pro základní a střední školy označil výsledku výzkumu za zarážející.

„Mládež opomíná rizika, která byla dříve více zdůrazňována. Zapomínají, že sexuální život s nechráněným partnerem skrývá velká nebezpečí nákazy pohlavních chorob, které mohou v důsledku způsobit neplodnost nebo i smrt.“

Kovář zdůraznil, že informace by k mladým lidem měly přicházet v čas, ještě před zahájením sexuálního života. „V lidské sexualitě platí více než jinde, že informace, která přijde byť o sekundu později, než jsme potřebovali, je k ničemu.“

Pavla Dluhoschová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme