Až 700 milionů pro firmu z kauzy Dbalý. Homolka stále obchoduje s dceřinkou, přes kterou tekly miliony

Zboží až za 700 milionů korun může letos odebrat Nemocnice na Homolce od dceřiné společnosti Holte Medical. S firmou známou z kauzy bývalého ředitele Vladimíra Dbalého se přitom nové vedení nemocnice snaží ukončit spolupráci. Materiál ale od dceřinky Holte Medical bude odebírat i letos. „Je to složité,“ hájí smlouvu nemocnice.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Společnost Holte Medical, dceřiná firma Nemocnice na Homolce, se nechtěně proslavila v kauze exředitele nemocnice Vladimíra Dbalého. Podle policie skrze ní odtékaly miliony určené pacientům (více čtěte ZDE). Jeden z hlavních úkolů nového ředitele Homolky Ivana Olivy proto zněl jasně: spolupráci přerušit, dceřiné firmy zlikvidovat a veškeré nákupy realizovat přímo přes nemocnici (viz citace vpravo).

„Probíhá druhý krok, který se týká obchodu a nákupu, spadající pod Holte Medical. I pro tuto oblast jsme již zřídili vlastní obchodní úsek. Nepůjde však o jednoduchý proces, neboť Holte Medical pracovala na tržním principu a my vše musíme přesměrovat na kolej státní správy, kde platí jiná pravidla.“

popisoval Oliva Deníku už v květnu 2015, jakým způsobem se nemocnice spolupráci s Holte Medical snaží ukončit

Jenže plány na odstřihnutí se od společnosti se zpožďují.

Éra Vladimíra Dbalého

Nemocnice uzavřela obří smlouvu na spolupráci s dceřinkou Holte Medical i pro celý letošní rok. Kontrakt, který má nemocnici zajistit dodávku zdravotnického materiálu, se v registru smluv objevil loni, konkrétně dva dny před Štědrým dnem.

„Na základě této smlouvy se (Holte Medical) zavazuje dodávat specifikovaný zdravotnický materiál a (Nemocnice na Homolce) se zavazuje za dodávky hradit úplatu," stojí v šestistránkovém dokumentu. Spolupráce má trvat celý letošní rok, přičemž konkrétní sumu smlouva neuvádí. Tu lze vyčíst až z údajů ministerstvem spravovaného registru. V kolonce „hodnota včetně DPH" stojí: 800 milionů korun (bez DPH činí hodnota podle registru 700 milionů korun; pozn. red.).

Podle tiskové mluvčí nemocnice Martiny Dostálové se jedná jen o hrubý odhad, který nemocnice určitě nevyčerpá. Za první kalendářní čtvrtletí dodala Holte Medical podle jejích slov zboží v hodnotě zhruba 167 milionů korun.

Samotnou spolupráci s firmou z kauzy Dbalý pak nemocnice vysvětluje složitým a zdlouhavým procesem - některé zboží nemocnice ještě nestihla vysoutěžit, a proto ho musí stále odebírat přes dceřinku Holte Medical.

„Zbývající nákupy a dodávky zdravotnického materiálu přes Holte Medical jsou nyní zajišťovány legální cestou, transparentně a plynule tak, aby nebyl narušen chod nemocnice a nebylo ohroženo zdraví pacientů.“

mluvčí Nemocnice na Homolce Dostálová

„Bohužel proces zadávání veřejných zakázek je s ohledem na existující legislativu poměrně zdlouhavý. Předpokladem řádného odsoutěžení je vytvoření technických specifikací cca 15 tisíc skladových položek. Tyto specifikace přitom nejsou běžně dostupné a s takovým jednorázovým rozsahem se pravděpodobně nikdy v minulosti žádná jiná nemocnice nepotýkala," popsala mluvčí nemocnice Dostálová, proč převzetí dodávek zboží trvá tak dlouho. Nemocnice podle ní činí „všechny nezbytné kroky".

Holte Medical je od letošního roku zároveň v likvidaci, což podle mluvčí Dostálové opět svědčí o tom, že se nemocnice snaží spolupráci postupně utlumovat. Smlouva je podle ní transparentní, nové vedení nemocnice například postupně přesouvá zaměstnance či navyšuje sklady.

Podle Petra Leyera, právníka Transparency International, ale v současném fungování Homolky existují dva problematické body. „Ze současných smluv to vypadá, že se čeká, až bude ukončena činnost jednotlivých dceřiných společností, tedy až budou soudem úředně a oficiálně zlikvidovány. A až potom nemocnice přijde na systém vlastních nákupů," myslí si Leyer.

Nemocnice Na Homolce | Foto: Filip Jandourek

Podle jeho mínění nemocnice místo toho, aby zavedla vlastní systém nákupu zboží včetně léků, čeká na likvidaci firem. „A dál využívá jejich služeb," doplnil Leyer.

Kam s tou marží

Marže šest procent

„Odměna bude hrazena nad rámec nákupní ceny Dodavatele za objednaný a převzatý Zdravotnický materiál, a činí nejvýš 6 % nákupní ceny předmětné dodávky. Tato odměna již v sobě zahrnuje veškeré náklady a přiměřený zisk." „Ziskové narovnání dle čl. II., odst. 5 této Smlouvy bude provedeno v takové výši, aby byly pokryty reálně vynaložené provozní náklady dodavatele vynaložené na činnosti související s předmětem plnění za účetní období, mimo náklady na prodané zboží, se ziskovou přirážkou k těmto nákladům ve výši maximálně 6 %."

Podle Leyera může být problematická také šestiprocentní marže, o které smlouva hovoří na dvou místech (viz box Marže šest procent).

„Není jasné, kam tyto prostředky plynou. Systém, který byl za předchozího vedení, v podstatě zůstal zachován a jen se prodlužuje jeho trvání, přičemž princip zůstává naprosto totožný," myslí si s tím, že pokud by nemocnice přece jen odebrala zboží za 700 milionů bez daně, činila by tato marže pro Holte Medical přibližně 42 milionů korun.

Čistě soukromý byznys

Holte Medical musí podle mluvčí Dostálové jako obchodní společnosti své aktivity tak, aby dosahovala zisku. „Musí ke svým nákupním cenám připočítávat marži, neboť kdyby tak nečinila, dosáhne nepochybně hospodářské ztráty," popsala mluvčí s tím, že tím by firma porušila takzvané transferové ceny s nemocnicí. Marže podle jejích slov slouží „výhradně k pokrytí provozních nákladů Holte Medical".

Přestože obchodní společnosti, respektive podnikání slouží pro dosažení zisku, je podle právníka Leyera potřeba rozlišovat mezi veřejně vlastněnou firmou a čistě soukromým byznysem. „Zde se pak snadno odhalí a vynikne celá absurdita schématu dceřiných společností nemocnice. Společnosti musí dle (jejich) vyjádření jednat ziskově, takže v podstatě nemají jinou možnost než ‚rýžovat' na svém zakladateli. Tato teorie je samozřejmě scestná," oponuje Leyer.

Homolka nicméně plánuje, že převážnou část nákupu převezme koncem letošního roku, případně v první polovině roku 2018. Pro ministerstvo zdravotnictví, které po nemocnici útlum spolupráce s Holte Medical požaduje, je zatím vše v pořádku. Situaci prý monitoruje „velmi pečlivě“.

„Podrobná informace o činnosti nemocnice je zasílána každý měsíc. Z předložených informací vyplývá, že Nemocnice Na Homolce dělá pro insourcing činností prováděných společností Holte Medical maximum a insourcing standardně pokračuje,“ napsala mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Spolupráce s Holte

Nemocnice už ukončila spolupráci s firmou Holte, která pro ni v minulosti zajišťovala účetnictví a ekonomiku. V dubnu 2015 nemocnice veškerou její činnost přebrala a firma Holte skončila.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme