'Nečinně se procházet po městě můžete v osobním volnu.' Šéf chce od strážníků více pokut

Sociálními sítěmi se od středečního večera šíří snímek dopisu, pod nímž je podepsaný ředitel městské policie na Praze 1 Miroslav Stejskal. Ten v něm svým strážníkům sděluje, že není spokojen s jejich letošní prací, a vyzývá je k většímu zaměření se na přestupky na kole, koloběžce nebo segwayi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská policie Praha | Foto: Tomáš Adamec

„Vážení kolegové, těžko byste mi vysvětili, že jsme v prvním pololetí roku 2017 poklesli v počtu zjištěných a řešených přestupků ve veřejném pořádku oproti stejnému období roku 2016 o polovinu, tedy o více než 5 tisíc přestupků,“ píše Stejskal. „Klesli jsme ve všech oblastech činnosti, tedy i v počtu řešených dopravních přestupků a s tím spojenému ukládaní sankcí,“ dodává.

"Nečinně se procházet po městě můžete ve svém osobním volnu, nikoliv v pracovní směně," pokračuje v dopise.

Návrh na vyřešení tohoto nedostatku podává v následující části dopisu. Strážníci podle něj budou od 1. srpna vykazovat do své činnosti veškeré přestupky spáchané jízdou na jízdním kole, případně koloběžce. Jejich počet podle Stejskala roste. „Dozorčí služby mně budou zasílat za každou směnu e-mailovou informaci o počtu řešených přestupků,“ dodává.

Pravost dopisu Stejskal potvrdil v oficiálním prohlášení ve čtvrtek odpoledne. "Moje výzva strážníkům odpovídá mé povinnosti vedoucího zaměstnance stanovené, mimo jiné, v §. 302 zákoníku práce," uvádí. Podle něj není přípustné, aby jeden strážník ve srovnatelném zařazení do hlídkové služby řešil na území Prahy 1 dva přestupky za půl roku a jiný strážník 100 přestupků. 

Brání se i interpretaci, podle které měl své strážníky pobízet k tomu, aby zvýšili výběr pokut. "Rozhodně nelze říct, že by byli strážníci úkolováni k ukládání pokut. Řada případů je řešena domluvou nebo oznámením přestupku."

Miroslav Stejskal měl problémy i počátkem letošního roku, kdy čelil obvinění ze zneužití pravomoci, protože při kontrole vozu sebral a rozbil jednomu z kontrolovaných mobilní telefon.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme