‚Nedají na nás.‘ Semantic Visions ukončí spolupráci s vládou, proti dezinformacím bude bojovat v USA

Zvrat v boji s dezinformacemi ohledně covidu se nekoná. „Vláda na nás nedá, takže nemá smysl pokračovat,“ vysvětlil Hospodářským novinám František Vrabel, šéf společnosti Semantic Visions. Ta v říjnu uzavřela smlouvu s ministerstvem zdravotnictví, měla mu pomáhat s bojem proti dezinformacím a radit, jak komunikovat s veřejností. Teď ale smlouvu neprodlouží, místo toho vyráží na pomoc ministerstvu v USA.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Vrabel, datový analytik

František Vrabel, šéf společnosti Semantic Vision | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Čtyři měsíce. Tak dlouho vydržela spolupráce ministerstva zdravotnictví a české společnosti Semantic Visions. Ta pomocí vlastního algoritmu mapovala pro ministerstvo obsah na internetu, hledala v něm rozšířené dezinformace i předvídala trendy lživých příspěvků spojených s covidem.

Nebezpečné transfuze, nenošení roušek i vakcíny měnící genom. Podívejte se na fake news o covidu

Číst článek

„Část analýzy, kterou jim každý týden předáváme, obsahuje i konkrétní doporučení, jak komunikovat s veřejností. Těmi se ale, nutno říci, vláda příliš neřídí, řekl Vrabel Hospodářským novinám.

Společnost Semantic Visions vládě podle jejího šéfa dlouhodobě doporučovala změnit to, za co ji kritizují odborníci i opozice: nejednotnou komunikaci. Dezinformační weby profitují z informačního chaosu a nejistoty. V nejisté společnosti mohou své teorie snadno šířit. Je proto důležité chaosu cíleně předcházet, řekl.

Dál musí být podle Vrabela komunikace pozitivní a důvěryhodná. Cílem je, aby lidé nebyli tak zranitelní a snadno zmanipulovatelní zahraniční nepřátelskou propagandou, vysvětlil.

‚Nemá smysl pokračovat‘

Ministerstvo zdravotnictví ale podle šéfa Semantic Visions nebylo schopné strategickou komunikaci aplikovat do praxe. Mají tam pouze tiskový odbor, kde nejsou lidé na tuto oblast proškolení, popsal v rozhovoru.

Semantic Visions a vláda

Za první dva měsíce spolupráce se společností Semantic Visions zaplatila vláda 60 500 korun, za další dva 121 tisíc korun. Celkem tak spolupráce vlády s firmou stála 181 500 korun s DPH. Plyne to z registru smluv.

Smlouvu, která končí v polovině února, tak společnost nechce prodloužit. Místo toho míří firma do Spojených států, na analýze dezinformací bude pracovat pro tamní ministerstvo zdravotnictví.

Chtěli jsme pomoci státu, který považujeme za vlastní. Nastal ale čas, abychom se z toho stáhli. Vláda na nás nedá, takže nemá smysl pokračovat, řekl Vrabel Hospodářským novinám.

Nejvíce do českého dezinformačního prostoru podle Vrabela vstupuje Rusko.

Stratégové v Kremlu se rozhodli, že budou útočit na rozkoly v naší společnosti, aby tím oslabili demokracii,“ popsal.

vis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme