Nedávné povodně ukázaly chyby ve struktuře krajiny

Majitelé půdy a honebních pozemků volají po ochraně krajiny jako prevenci proti povodňovým škodám. Zároveň vyzývají vládu i politické strany, aby se angažovaly v ochraně krajiny. Reagují tak na následky nedávných povodní, které násobí například chybějící meze či remízky a další přírodní útvary, které zachycují v krajině vodu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meandry Moravy

Meandry Moravy

Majitelé půdy a honebních pozemků proto žádají mimo jiné obnovu zeleně v zemědělské krajině, meandrujících koryt či lužních lesů. K tomu by podle mluvčího ministerstva zemědělství Petra Vorlíčka měl přispět návrh deseti nových standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu, které chrání půdu, vodu a biodiverzitu krajiny.

"Nejdůležitějším bodem z těchto standardů, které by měly platit od začátku příštího roku a jsou přísnější, je vytipování rizikových lokalit na kterých se při bouřkách objevují povodně. Dalším bodem je například zákaz pěstování širokořádkových plodin na těchto lokalitách. Z logiky věci je totiž jasné, že se tam půda neudrží a dostává se úplně někam jinam, kde nemá co dělat," vysvětlil Vorlíček.

Podle předsedkyně Sdružení vlastníků honebních pozemků Věry Petrové by se měly pozemky vrátit původním majitelům. Řekla to v Ranním interview Radiožurnálu.

"Nám byl ten majetek v padesátých letech vzat a naši předkové byli vyhnáni ze svých majetků. Poté tam začali pracovat soudruzi, kteří začali odvádět vodu do meliorace, zarovnávali potoky, zničili remízky, meze a polní cesty," uvedla Petrová.

O tom, jak struktura krajiny ovlivňuje povodně, jsme mluvili v Ranním interview Radiožurnálu s předsedkyní Sdružení vlastníků honebních pozemků Věrou Petrovou.

Jeho záznam si můžete poslechnout v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Jižní Morava se vzpamatovává z další přívalové bouře
Povodně zkomplikovaly situaci jihočeským chovatelům ryb
V Prachaticích přívalové deště způsobily milionové škody
Jih Moravy a východ Čech znovu zasáhly silné bouřky
V Rakousku a na Slovensku se přemnožili komáři, situace se vymkla kontrole
Kraj rozdělil mezi obce osm milionů korun
Ústecký kraj se chystá výrazně zlepšit kontroly malých toků
Kvůli dešťům bude letos méně ovoce

Věra Pfeifferová, Radek Pavlovič, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme