Nedobytný střešní box neexistuje. Půjčovny doporučují pojištění

Během hlavní zimní sezóny se na hory chystají nejen lyžaři, ale také zloději. Lákají je věci v autě, ale i ve střešních boxech. Pokud si budete na dovolenou nějaký půjčovat, nezapomeňte vyzkoušet spolehlivost jeho zámku a v případě zájmu si ho nechat pojistit. Ne všude to ale jde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střešní box | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, EHRENBERG Kommunikation

„Všechny boxy jsou standardně zabezpečeny zámkem. Některé starší boxy mají dva zámky, ty novější mají už jen jeden centrální zámek, který má uvnitř kolejnici se třemi zamykatelnými otvory, takže je to bytelnější a bezpečnější,“ popsal majitel půjčovny Filip Žák ze Žilinic u ukázkového boxu, který je připojen k zahrádce vozu.

Jedinou možností, jak box odcizit, je podle něj vypáčení, rozbití nebo poničení samotného boxu. Sám ale zkušenost zatím s ničím takovým nemá. „Zatím nám nikdo box neukradl. Párkrát se nám stalo, že si klient neuvědomil výšku vozidla, protože s boxem je hned o půl metru vyšší, sjel s boxem do podzemních garáží a poničil vrchní víko,“ uvedl s tím, že už zažili i jinou kuriozitu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na horách začala hlavní sezóna. Kromě lyžařů vyrazí do oblíbených středisek také zloději. Lákají je nejen věci v autě, ale i ve střešních boxech

„Pan odjel na dovolenou do kempu do Chorvatska, zapsali se na kempu, ale při tom zápisu nebyli pozorní a odcizili jim doklady s taštičkou, kde měli peníze, pasy a klíče od vozidla i od boxu. Po příbuzných jsme tak posílali rezervní klíč do Chorvatska,“ doplnil majitel půjčovny a zároveň lidem doporučil, aby si boxy před cestou pojistili.

„Všem klientům říkáme, že si od svého pojišťovacího agenta musí zjistit, jestli mají na tohle plnění, popřípadě ať si udělají doplňkovou službu,“ vysvětlil.

Box jde pojistit, ale ne všude

Ne všechny pojišťovny ale pojistku střešních boxů nabízí. „Rozsah krytých rizik a rozsah havarijního pojištění, které daná pojišťovna nabízí, je výhradně na pojišťovně, toto není nijak určeno zákonem,“ uvedl tiskový mluvčí České kanceláře pojistitelů Aleš Povr.

Škodu za ukradený nebo poničený box hradí například Allianz. „Střešní boxy si u nás mohou motoristé pojistit a netrváme ani na tom, aby byly součástí vozidla. Jde o součást pojištění zavazadel, které je volitelné v rámci havarijního pojištění. Kdo si jej sjedná, v praxi to znamená, že mu zaplatíme jak celý ukradení střešní nosič, tak i samostatné věci, které mu zloději ukradnou, ale i úchytky střešního boxu,“ uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Pojištění podle něj platí po celou dobu přepravy, a to i v nočních hodinách, když si klient nemůže věci ze střešního nosiče například přenést do hotelu. Limity plnění jsou volitelné od 15 do 100 tisíc korun a připojištění je dostupné od zhruba 58 korun měsíčně.

Zimní sezona v Krkonoších. Zloději už ukradli věci za milion, spočítala policie

Číst článek

„V minulosti se krádeže střešních boxů stávaly populární také u lidí, kteří si vydělávali pojistnými podvody, tyto případy bedlivě sledujeme a prověřujeme. Těm, kteří nepodvádějí, je samozřejmě zaplatíme,“ dodal.

Pojišťovně ale musíte dokázat, jaké věci jste v boxu měli. Jestli nemáte doma schované paragony, je dobré si obsah boxu vyfotit alespoň na mobilní telefon.

Odcizení střešního boxu mohou policisté vyšetřovat jako přestupek nebo v případě, že škoda přesáhne pět tisíc korun, jako trestní čin krádeže, kde pachateli v případě dopadení hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

„V případě, že občané při příchodu ke svému vozidlu naleznou vypáčený střešní box, z kterého někdo odcizil lyže nebo dokonce odcizil celý střešní box, ať okamžitě zavolají na linku 158 nebo věc nahlásí na jakoukoliv policejní služebnu,“ řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová a dodala:

„Samozřejmě je třeba s vozidlem ani věcmi nemanipulovat. Oznámení přijmou policisté na jakékoliv služebně.“

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme