Vysoké nedoplatky za energie v Jablonci. Radnice lidi neupozornila na zvýšení záloh v městských bytech

Obyvatelé některých městských bytů a domu se zvláštním určením v Jablonci nad Nisou se dostali do problémů. V roce 2022 kvůli prudkému nárůstu cen plynu Jablonecká teplárenská zvýšila ceny tepla a teplé vody pro své odběratele. Mnozí senioři si ale nenavýšili zálohy, na což je mělo upozornit město. Senioři teď musí řešit vysoké nedoplatky.

Jablonec nad Nisou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, ilustrační foto

Někteří lidé, zejména senioři, si nenavýšili zálohy, a tak vznikly vysoké nedoplatky. Mělo je ale upozornit město, zlobí se primátor na předchozí vedení magistrátu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Když se kvůli válce na Ukrajině na podzim roku 2022 prudce zvýšily ceny plynu, reagovala na to městská Jablonecká energetická zdražením dodávek tepla a teplé vody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatelé Jablonce nad Nisou, kterých se vysoké nedoplatky za teplo a teplou vodu týkají, se můžou obrátit na sociální odbor magistrátu

Cena se tehdy navýšila markantně. Před zdražením odběratelé platili 876 nebo 899 korun za gigajoul podle typu tarifu. Od 1. září se zálohy zvedly na 2083 nebo 2136 korun za gigajoul, tedy o zhruba 1200 korun za měsíc.

Někteří lidé, zejména senioři, si ovšem nenavýšili zálohy, a tak vznikly vysoké nedoplatky.

Stoprocentním vlastníkem Jablonecké energetické je město Jablonec nad Nisou. Automaticky lidem zálohy nezvyšují. Obyvatele městských domů na to, že je potřeba zálohy zvednout, měli upozornit pracovníci správy městského bytového fondu. A ti to neudělali.

I o sto tisíc ročně víc za elektřinu. Desítky tisíc lidí se zamkly ve drahých smlouvách na příští rok

Číst článek

„Nedošlo ke komunikaci s lidmi a nedošlo k dohodě na zvýšení záloh. Že byla vydaná tisková zpráva, že Jablonecká energetická zdražuje – nájemníci ani nemusí vědět, že se jich to týká, protože oni platí nám. Od nás dostávají zálohy, od nás dostávají vyúčtování, je nemusí zajímat, že nějaká Jablonecká energetická dodává teplo do městského objektu,“ shrnul primátor města Miloš Vele (ODS).

K navýšení ceny za teplo a teplou vodu se přistoupilo ještě za předchozího vedení města, tehdy vládla koalice složená z ODS a hnutí ANO.

Ekonomickým náměstkem primátora byl Milan Kouřil (ANO), který byl také předsedou představenstva Jablonecké energetické. Jeho spolustraník David Mánek měl na starosti sociální odbor.

„Chyby se stávají.“

David Mánek (ANO) (bývalý náměstek primátora)

„Zvýšení cen se mělo samozřejmě promítnout do záloh, ale načasování bylo nešťastné. Zdražilo se k 1. září a patnáct dní na to byly volby, dojednávala se nová koalice,“ namítá pro Český rozhlas Mánek.

Podle něj mohlo kdykoliv zasáhnout nové vedení města, které mělo čas až do vyúčtování upozornit nájemníky.

„Chyby se stávají a v tomhle případě se chyba stala. Na tom jsme se shodli i se současný primátorem, i když viníka možná uvidíme každý někde jinde,“ shrnuje Mánek.

Problém pro seniory

Město Jablonec nad Nisou vlastní 800 bytů. Podle současného primátora Veleho se vysoké nedoplatky netýkají všech obyvatel. Některé domy totiž nejsou napojené na Jabloneckou energetickou, někde si lidé sami zálohy zvýšili.

Problém je to ale například v domě se zvláštním určením, kde žijí senioři.

Nedoplatky za energie v obecních bytech jdou do desetitisíců, starosta obce čelí výhrůžkám smrtí

Číst článek

O splátkový kalendář zatím požádalo 15 seniorů. Na nedoplatku dluží od 2000 do 50 000 korun. Splátkový kalendář je na rok a splátky se tak pohybují od dvou set do pěti tisíc korun.

Lidé, kteří se kvůli vysokým nedoplatkům dostali do problémů, se můžou obrátit na sociální odbor města.

„Budou si moci přijít pro radu a pomoc při vyplnění formuláře na příspěvek na bydlení. S tím jim pomůže jak sociální odbor města, tak i příspěvková organizace Centrum,“ upřesnila vedoucí odboru Martina Rosenbergová.

Delší splátkový kalendář, na rok a půl, schvaluje rada města, na dva roky pak městští zastupitelé.

Podle Mánka, který vedl sociální odbor, by mohlo dluhy převzít město. „Já bych teď ze strany magistrátu hledal co nejvíc možností, jak těm lidem pomoci, a splátkový kalendář je pomoc podle mě minimální. Je otázkou, jestli by nedoplatky nemělo vzít město na sebe,“ navrhuje Mánek.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme