Lék na srdce Digoxin není k dostání. Podle lékárníků jde o nejhorší výpadek letoška

V Českých lékárnách chybí lék na srdce Digoxin. Jako první o tom informoval Deník N s tím, že důvodem je změna názvu a obalu přípravku. Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že lék by měl být k dispozici znovu v únoru. Přípravek, který v Česku užívá asi 350 tisíc lidí, je ale podle České lékárnické komory nenahraditelný, vysvětlila mluvčí Michaela Bažantová Radiožurnálu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pilulky. Ilustrační foto

Léky (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock Exchange

„Jeho náhlé vysazení může mít vážné následky. Existuje skupina lidí, která ho potřebuje a nemůže si ho nahradit jiným lékem. Používá se především u starých lidí, ale také v dětské kardiologii. Převedení na jiný lék není možné bez monitoringu a často může znamenat také hospitalizaci,“ sdělila Bažantová.

Léky na předpis budou od února chráněné proti padělání. Změna se dotkne zejména výrobců a lékáren

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví už situaci řeší se Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Resort zároveň prověřuje, zda mají léčivou látku Digoxin přímo dodavatelé.

„V tuto chvíli prověřujeme, zda je dostupná léčivá látka Digoxin u dodavatelů surovin pro individuální přípravu v lékárnách. Individuální příprava léčiva je vhodnou alternativou jak pacientům v době výpadku zajistit účinný lék,“ vysvětlil Jiří Kubík z tiskového centra ministerstva zdravotnictví.

Lékárníci chystají žalobu na ústav pro kontrolu léčiv. Chtějí, aby trestal opožděné dodávky léků

Číst článek

Podle České lékárnické komory by ale byla příprava léku v lékárnách velmi obtížná.

„Lékárníci jsou v mnoha případech schopni připravit náhradní lék. V tomto případě je ale příprava velice obtížná, protože jedna tableta tohoto léku obsahuje pouhou čtvrtinu nebo dokonce osminu miligramu účinné látky,“ uvedla mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

Lék by tak případně mohly připravovat přímo lékárny. Státní ústav pro kontrolu léčiv doporučuje pacientům, aby se na dalším postupu domluvili se svým lékařem, aby jim předepsal neregistrovaný přípravek ze zahraničí se stejnou léčivou látkou.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme