Kritika Babiše, Zemana i odmítnutí 50 syrských dětí. Demonstranti žádali hlasování o nedůvěře vládě

Proti vládě ANO a ČSSD podpořené komunisty protestovaly na pražském Malostranském náměstí dvě stovky lidí. Protestující požadovali vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Protest se odehrával nedaleko sněmovny, která ve středu jedná. Několik opozičních poslanců přišlo demonstranty podpořit. Akce začala po 17.00 a skončila po dvou hodinách. Podobný protest se u sněmovny odehrál v červenci, kdy poslanci hlasovali o důvěře vládě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na Malostranském náměstí (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Demonstrující se vyjadřovali zejména proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a faktu, že současnou vládu podporuje KSČM. Ta se podle nich dostatečně neoprostila od minulosti.

OBRAZEM. Píšťalky, české vlajky, transparenty. Stovky lidí u sněmovny demonstrují proti vládě s komunisty

Číst článek

Řečníci upozorňovali na to, že Babiš byl evidován ve svazcích Státní bezpečnosti, a kritiku vyvolalo také premiérovo nedávné vyjádření o tom, že Česká republika nepřijme 50 syrských sirotků.

Organizátoři a účastníci demonstrace požadovali po poslancích, aby sebrali dostatek podpisů pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. V tom je podpořil poslanec a kandidát na pražského primátora Jan Čižinský, který uvedl, že pokud ho někdo osloví, hlasování podpoří. „Tato vláda je neslušnou vládou, opírá se o komunisty a my se za ni stydíme,“ uvedl.

Na řadě míst v Česku se demonstrovalo proti vládě Andreje Babiše z hnutí ANO

Číst článek

Naopak předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek na pódiu řekl, že v současné situaci by vyvolání hlasování bylo marné, protože vláda má zajištěnou podporu. „Věřím ale, že uteče několik dnů nebo měsíců a ta šance se naskytne,“ řekl Kalousek.

TOP 09 se snažila na středečním jednání sněmovny prosadit usnesení, aby poslanci vyzvali vládu k přijetí nejméně 50 syrských dětí bez rodičů z uprchlických táborů v Řecku. To se jim nepodařilo, návrh Heleny Lagšádlové podpořilo 31 poslanců ze 133 přítomných členů dolní komory. 

Podobně jako Kalousek viděl možnost hlasování o důvěře i poslanec a první místopředseda lidovců Marian Jurečka, podle něhož je nutné počkat na vhodnou dobu, která by mohla nastat po říjnových komunálních volbách. Dodal, že lidé by měli svůj názor vyjádřit právě ve volbách, a to zejména do Senátu, kam se bude volit třetina senátorů. „Úloha Senátu jako pojistky demokracie znovu přichází,“ řekl.

Lidé si s sebou přinesli píšťalky, bubínky, české vlajky a transparenty zaměřené proti Babišovi, KSČM, ale i prezidentovi Miloši Zemanovi. Na demonstraci promluvil například písničkář Ziggy Horváth, který vystoupení řečníků prokládal písněmi. Akci pořádala aktivistická skupina AUVA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme