Neekologická auta možná zmizí z center měst. Projedná to Senát

Vedení měst by mohla rozhodovat o tom, kam nepustí neekologické vozy. Takovou pravomoc by jim dala novela zákona o ochraně ovzduší, kterou posoudí senátoři. Například do center měst nebo míst s hustě obydlenou zástavbou by nemohla vjíždět starší auta, která nesplňují emisní limity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona aut. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Návrh, který připravila trojice poslanců z Moravskoslezského kraje, by měl zlepšit kvalitu ovzduší hlavně v období smogové situace.

Automobilová doprava by se v takovém případě mohla přesunout z center měst na obchvaty a některé úseky dálnic. Jejich zpoplatnění by pro tato auta neplatilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu jsme mluvili v Ranním interview Radiožurnálu s primátorem Ostravy Petrem Kajnarem

Radnice by pak mohly samy rozhodnout, na která místa v jejich městě by neměla jezdit starší, neekologická auta, která emisní limity překračují.

Primátor Ostravy Petr Kajnar snahy o omezení vjezdu aut se starším datem výroby do center měst vítá. V období smogu by podle něj měl být vjezd automobilů do měst zpoplatněn.

„V době, kdy je situace s ovzduším v pořádku, se jezdí, jak se jezdí, v době, kdy je smog, tak se řekne o. k., platí se za vjezd nebo za projeté brány, za každou – já nevím – třicet korun. Potom si automobilisté rozmyslí, jestli vůbec vyjedou nebo pojedou veřejnou dopravou, a nebo tedy to zaplatí, když jet potřebují.“

Řada starostů a primátorů ale návrh pokládá za nereálný kvůli tomu, že jim často chybí vhodné objízdné trasy, kterými předloha zákaz vjezdu do vybraných míst podmiňuje.

Václava Marešová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme