Neetické praktiky poskytovatelů rychlých půjček mohou vést až k exekuci

Někteří poskytovatelé půjček vás mohou neférovými a neetickými praktikami připravit o všechen majetek. Negativní zkušenosti klientů ze spotřebitelských poraden potvrzuje i průzkum, který hodnotil 120 náhodně vybraných inzerovaných nabídek takzvané rychlé půjčky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky

České bankovky | Foto: Ladislav Bába

„Naše půjčka nemá konkurenci, její předností je nenáročný schvalovací proces. Schválení půjčky neohrozí ani záznam v registru neplatičů.“

Takto to obvykle začíná. Člověk v nelehké životní situaci, kdy potřebuje nutně něco zaplatit a banka se k němu otočí zády, hledá jiný zdroj.

„Klient podepsal úvěrovou smlouvu na 16 tisíc s tím, že poplatek za uzavření takové smlouvy byl 10 tisíc. To znamená, že odešel od stolu a jeho aktuální závazek byl 26 tisíc, přičemž odcházel pouze s 16 tisíci cash,“ popisuje odstrašující příklad ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Když se pak klient dostal do problémů se splácením, začaly mu naskakovat sankční poplatky 350 korun denně. Na začátku ale podepsal biankosměnku, kterou úvěr zajistil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o rizicích rychlých půjček připravil pro Odpolední Radiožurnál Martin Drtina

„Po dalších pěti letech, kdy došlo k exekučnímu splacení úvěrového závazku, se objevil směnečný věřitel, asi třetí nebo čtvrtá firma v řadě, která začala vymáhat po dlužníkovi směnečný dluh prostřednictvím směnečného platebního rozkazu,“ dodává Šmejkal.

V důsledku tak dlužníkovi nezbylo nic jiného, než za jednu půjčku zaplatit vícekrát. Když už podepíšeme takto nevýhodnou smlouvu, vyvázat se z ní není hračka. „Je potřeba mít dobrého vytrvalého advokáta a peníze na to dotáhnout to případně až k Ústavnímu soudu,“ potvrzuje analytik společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle.

Proto je lepší problémům předcházet a dávat si pozor na to, co podepisujete.

„Nejzákeřnější instrumenty jsou dva. První je biankosměnka a druhý je ručení vlastním majetkem, často nemovitostí," upozorňuje na největší rizika ve smlouvách o půjčce šéfredaktor serveru Měšec.cz Dalibor Chvátal a pokračuje:

„Tam opět může nastat jediná chyba, jediné porušení smlouvy, například pozdní splátka o jeden den, a když je dobře napsaná smlouva, tak v té chvíli klient přichází o kompletní majetek třeba v hodnotě jeden a půl milionu korun, přestože si půjčil například jenom 20 tisíc korun.“

Pozor také na firmy, které vás nutí k podpisu smlouvy přímo na místě, aniž byste si smlouvu mohli v klidu doma prostudovat.

Opatrnost především

Dalibor Chvátal pak v Ozvěnách dne upozornil na možnosti, že klient narazí na tzv. zprostředkovatele půjčky, který pouze předá kontakt na potenciálního věřitele, nebo narazí na skutečného věřitele.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dalibor Chvátal v Ozvěnách dne o opatrnosti při půjčkách z tzv. nebankovního sektoru

„Půjčka může probíhat 2 způsoby. Dostanete zpravidla zpoplatněné telefonní číslo vyšší sazbou, kdy během několika minut jste chudší zhruba o tisíc korun. Druhou možností je, že v případě úspěšného scoringu projdete do dalšího kola.“

„Tyto společnosti umějí půjčit peníze nebonitní klientele, ale za poměrně drsných podmínek. Buď za ručení nemovitostmi či jiným majetkem, nebo podepsáním bianco směnky,“ varoval Chvátal a doporučil vyhýbat se inzerátům propagujícím různé rychlé, expresní či snadné půjčky.

Milan Kopp, Martin Drtina, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme