Neformální setkání vlády skončilo. O rozpočtu se bude jednat dál

Vláda neformálně jednala o rozpočtu na příští rok, debatu ale neuzavřela. Po více než pětihodinovém jednání v pražské Kramářově vile to řekl předseda vlády Jan Fischer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Eduard Janota | Foto: Tomáš Adamec

Ministři zatím probrali návrhy ministra financí Eduarda Janoty na způsob snížení předpokládaného rekordního schodku 230 miliard korun.

"Byla to debata o návrzích ministra financí a i o dalších, které jsme k tomu přidávali, jak budeme hledat cestu mezi deficitem 230 miliard a tím okolo 165 maximálně 170 miliard," uvedl premiér po jednání.

Debata o rozpočtu ale podle Jana Fischera rozhodně není u konce: "Téma přípravy rozpočtu na příští rok jsme zdaleka neuzavřeli." O požadavcích jednotlivých ministerstev se bude vláda bavit v pondělí na svém pravidelném zasedání.

Eduard Janota už dříve řekl, že bude muset resorty krotit tak, aby schodek nepřesáhl 230 miliard. Fischer po jednání v Kramářově vile tato slova potvrdil.

"Tak to bývá, že vždycky na sklonku srpna a září se divíme, kolik je ještě dodatečných požadavků. Je jich za 80 miliard, to by tedy znamenalo schodek 310 miliard, a to si tato vláda nemůže dovolit a nebude o tom ani uvažovat. O jednotlivých kapitolách budeme mluvit, ale ne s takovým náporem."

To, že se zatím o jednotlivých resortech nemluvilo, potvrdil ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský: "Zatím jsme si vyjasňovali naše postoje a cestu jak z 230 miliard udělat něco lepšího. Ostré jednání to není, na této vládě žádná ostrá jednání nejsou. Hledali jsme cestu, ale jednotlivé položky jsme ještě neprobírali."

Návrh rozpočtu musí vláda předložit do sněmovny do konce září.

Přečtěte si také:
Vláda na neformální schůzce hledá úspory v rozpočtu
Ministr Janota předloží v neděli vládě dvě varianty rozpočtu
Schodek státního rozpočtu chtějí politici řešit až po volbách
Ministr financí navrhl politikům snížení schodku rozpočtu
Ministr financí Janota navrhne zvýšit daň z přidané hodnoty

Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme