OBRAZEM: Rozsáhlá rekonstrukce skončila. Na Negrelliho viadukt v Praze se vrací železniční provoz

Tříletá rekonstrukce Negrelliho viaduktu v Praze je téměř hotová, během víkendu se uskuteční poslední dokončovací práce. Vlaky začnou po viaduktu jezdit od pondělí. Premiér Andrej Babiš (ANO) to řekl po páteční prohlídce stavby. Historický viadukt je prvním dokončeným úsekem připravované trati na letiště, další se začnou stavět za dva roky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Díky tomu, že rekonstrukce viaduktu proběhla za maximálního použití původních materiálů i technologií, podařilo se zachovat jeho památkovou hodnotu. Současně ale trať prošla výraznou modernizací a může se stát součástí rychlodráhy na Kladno s odbočkou na pražské letiště,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

OBRAZEM: zvuk do autorádia, místa vlastní. Koronavirus proměnil Česko v zemi autokin

Číst článek

Po viaduktu budou od pondělí jezdit osobní a spěšné linky z Prahy do Kladna a Čerčan. Správa železnic chce viadukt blíže představit veřejnosti 1. září. V budoucnu by se měly obnovit i prostory pod oblouky, kde vzniknou kavárny či ateliéry.

Pražský magistrát chce kvůli tomu zažádat v létě o územní rozhodnutí na úpravu okolí Negrelliho viaduktu v Karlíně. Stavební práce by měly začít za dva roky.

Negrelliho viadukt bude součástí tratě z centra Prahy na ruzyňské letiště. Další úseky se začnou stavět za dva roky, začít by se mělo rekonstrukcí Masarykova nádraží. Připravovaná trať je rozdělena na sedm úseků. Hotová by měla být do roku 2028 a stát by měla celkem přes 31 miliard korun.

Negrelliho viadukt je prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a druhým nejstarším stojícím mostem v Praze. Spojuje Masarykovo nádraží přes ostrov Štvanice s Bubny. Stavba dlouhá 1100 metrů, která byla uvedena do provozu na začátku června 1850, je památkově chráněná. Jméno má po staviteli Aloisi Negrellim.

Michaela Danelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme