Soud poslal na pět let do vězení řidiče, který ujel od nehody v Adršpachu. Zemřeli dva chodci

Okresní soud v Náchodě vyměřil řidiči, který loni v Adršpachu usmrtil dva chodce a ujel, pět let vězení. Jan Červenec se činu litoval. Soud ho ve středu potrestal za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí pomoci a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Červenec už je ve vězení za obdobnou trestnou činnost. Odpykává si 25 měsíců, tento trest se mu tak zvýší o uložených pět let. Hrozilo mu až šest let vězení. Rozsudek je pravomocný.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze

Pět let vězení uložil soud řidiči, jenž v Adršpachu usmrtil dva chodce a ujel (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V zásadě lze říci, že jde o mnohonásobného recidivistu zejména z hlediska trestné činnosti v dopravě. Opakovaně mařil soudní zákazy řízení motorových vozidel, a dokonce se v minulosti dopustil přečinu usmrcení z nedbalosti,“ řekl státní zástupce Vladimír Štěpánek.

V trestním rejstříků má Červenec přes deset záznamů, většina souvisí s mařením výkonu úředního rozhodnut a vykázání.

Muž vinu přiznal. Soud tak rozhodl, že další dokazování provádět nebude. Potrestal Července také zákazem řízení na dobu osmi let, rovněž má zaplatit pozůstalým náhradu škody v celkové výši několika milionů korun.

„Je mi to strašně líto, nemělo se to stát. Psychicky na tom nejsem dobře, drží mě rodina, kamarádi. Byl to mžik, najednou rána, byl jsem v šoku, proto jsem ujel,“ řekl devětatřicetiletý Jan Červenec. Podle něj si všiml jednoho člověka, a to na poslední chvíli.

Podle soudu byla hlavní příčinou nehody nepřiměřená rychlost a technika jízdy. Ze znaleckého posudku z oboru dopravy také vyplynulo, že v době střetu v místě, kde byla nejvyšší povolená rychlost 50 km/h, jelo vozidlo rychlostí 83 až 88 km/h. Oba chodci, kteří se pohybovali uprostřed vozovky, byli podle znalců pod vlivem alkoholu. Podle soudu část viny za to, co se stalo, nesou také oni.

„Bohužel poškození šli tomu tak trochu naproti, nacházeli se uprostřed komunikace. Zavinění obžalovaného je přesto nesporné, na situaci začal reagovat pozdě,“ řekl státní zástupce Vladimír Štěpánek. Podle něj by následky nebyly tak tragické, kdyby jel podle předpisů.

Opilý, se zákazem řízení

Nehoda se stala večer za deště 22. srpna 2022 u horního parkoviště v obci Adršpach poblíž vstupu do turisticky oblíbeného skalního města.

Policie navrhla obžalovat viníka nehody v Adršpachu, zabil manažery firmy s outdoorovým oblečením

Číst článek

Jan Červenec v době nehody v Adršpachu řídil podle policie auto i přes zákaz řízení platný až do roku 2027.

Navíc byl v podmínce za smrt seniorky, kterou v roce 2016 srazil autem při couvání. Od nehody v Adršpachu ujel. Policie jej ale následně vypátrala a zatkla. Po zadržení se přiznal.

Podle spisu řidič v době dopadení po nehodě v Adršpachu měl dechovou zkoušku negativní, ale podle znaleckého posudku z oboru zdravotnictví odvětví toxikologie měl v době nehody okolo 0,2 promile alkoholu v krvi.

Policie dříve uvedla, že muž byl v minulosti za obdobnou trestnou činnost odsouzen k podmíněnému trestu, ale protože se ve zkušební době dopustil další trestné činnosti, soud mu podmínku změnil na nepodmíněný trest. Ve vězení je od loňského října.

Při srpnové nehodě v Adršpachu byli usmrcenými manažeři jedné z českých firem se sportovním oblečením.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme