‚Neočekávatelná situace.’ Ústavní soud se podruhé zastal řidiče, který srazil seniorku mimo přechod

Ústavní soud se podruhé zastal řidiče, který v roce 2014 v Praze srazil chodkyni mimo přechod. Přetrvávají pochybnosti, zda se dopustil nedbalostního trestného činu. Justice pečlivě zkoumala objektivní i subjektivní hledisko potřebné míry opatrnosti. Zároveň soud připomněl, že nelze od řidičů očekávat, že budou neustále počítat s možností porušení pravidel jinými účastníky silničního provozu. Nález je dostupný na webu soudu.

Dokument Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidič srazil chodkyni v 36 kilometrové rychlosti (ilustrační foto) | Foto: Policie ČR

Obvodní soud pro Prahu 2 uznal řidiče vinným z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle tohoto soudu se dostatečně nevěnoval řízení, nesledoval situaci v provozu, a narazil kvůli tomu do starší ženy přecházející vozovku.

Ústavní soud odmítl stížnost řidiče, který způsobil nehodu na D10. Při havárii zemřel osmiměsíční chlapec

Číst článek

Jeho pozornost odpoutal její manžel, který stál na protější straně vozovky, gestikuloval a hlasitě volal na ženu, která přecházela mimo přechod a šikmo. Žena utrpěla zranění, například zlomeniny.

Řidič dostal šestiměsíční trest vězení, podmínečně odložený na rok. Už v roce 2018 se jej poprvé zastal Ústavní soud. Pražským soudům nařídil, aby znovu vyhodnotily podmínky viditelnosti a zabývaly se reakční dobou řidiče v daném místě a čase.

I v novém řízení byl řidič uznán vinným, přestože odvolací Městský soud v Praze s ohledem na jeho bezúhonnost a délku trestního stíhání upustil od potrestání. Muž pak znovu podal ústavní stížnost – a opět uspěl.

‚Neočekávatelná situace‘

Ústavní soud připomněl, že auto jelo rychlostí do 36 kilometrů v hodině po místní komunikaci před 20.00 a že chodci se chovali neopatrně. „Situace, kterou vytvořili dva dospělí účastníci silničního provozu v jeden okamžik na dvou místech vozovky neopatrným a bezohledným chováním, byla neočekávatelná a objektivně stěží zvladatelná,“ stojí v nálezu.

Dospělý člověk, který stojí na kraji vozovky a nápadně gestikuluje, může být podle Ústavního soudu takzvanou nepředvídatelnou situací v provozu.

„Odpovědnost za škodlivý následek může být dána pouze v situaci, kdy bude prokázáno, že řidič gestikulujícímu účastníku věnoval pozornost nepřiměřeně dlouho a tím porušil potřebnou míru opatrnosti,“ konstatoval soud. Případem se bude znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 2.

Celý nález si můžete přečíst v přiloženém dokumentu:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme