V Brně se srazil trolejbus s tramvají. Zraněných je celkem 40, škoda se odhaduje na dva miliony

V centru Brna se v pondělí srazil trolejbus s tramvají. Na místě bylo celkem 40 zraněných lidí, z toho třináct těžce a středně těžce, řekla mluvčí záchranné služby Michaela Bothová. O příčinách neštěstí se zatím pouze spekuluje, křižovatka však zůstávala kvůli vyšetřování až do večera uzavřená. V Brně proto během odpoledne kolabovala osobní i veřejná doprava.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 20:10 1. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehoda se stala na křižovatce Masná a Křenová. „Ve 13:45 projížděla tramvaj z centra jako služební jízda, míjela se s trolejbusem linky 33 mířícího do centra,“ informovala mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

14:21 – 01. 04. 2019

8 18

„Zraněných je celkem 40, z toho 13 těžce a středně těžce. Nějaké pacienty jsme ošetřili na místě, všichni ostatní už jsou rozvezeni do nemocnic. Zranění mají zlomeniny, pohmožděniny i polytraumata,“ řekla mluvčí záchranářů.

Co bylo příčinou srážky, zatím není jasné. Podle ČT24 šel po přechodu chodec na červenou a řidič trolejbusu se mu snažil na poslední chvíli vyhnout. Server iDNES poté citoval očité svědectví, podle kterého mělo řidiče na křižovatce oslnit Slunce.

„My o spekulacích víme, ale v tuto chvíli je nemůžeme potvrdit ani vyvrátit,“ zareagovala mluvčí dopravního podniku. Mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb následně upřesnil, že vyšetření příčiny ještě nějakou dobu potrvá.

Podle mluvčího Martina Drápala příčiny nehody šetří i drážní inspekce. Při čelním střetu došlo dle jeho slov minimálně k milionové škodě na každém z vozidel.

“Tady je to úplně totál, Křenka pořád zavřená, zkusím odbočit hned před Vaňkovkou, jinak nevím. To je dneska neštěstí to Brno,” radí si teď řidiči dvou dálkových autobusů přes telefon. Doprava v Brně kvůli nehodě v uzavřené Křenové ul. je dnes obzvlášť šílená.

16:41 – 01. 04. 2019

4

Kolaps dopravy

Veškerá doprava byla podle Švába odkláněna. Řidiči i cestující proto museli počítat se zpožděním. Od 16. do zhruba 20. hodiny poté probíhalo vyprošťování havarovaných vozů a úklid ulice Křenová.

Dopravní podnik také kolem 16. hodiny informoval, že brněnská doprava byla kvůli uzavírce přetížená a kolabovala. Městské i krajské spoje proto nabíraly zpoždění v řádu desítek minut.

Ulice Křenová je po odklizení následků dopravní nehody již plně průjezdná.

19:53 – 01. 04. 2019

1 10

Náhradní doprava byla vedena z centra Mlýnskou ulicí a do centra Hladíkovou ulicí. Místem nehody neprojely linky 8, 10, 12, 31, 33. Ostatní linky využívaly zmíněnou náhradní trasu.

Zpoždění se dotklo i regionálních linek 106, 107, 201, 202, 601, 602, 701 a 702.

Výběr vážných srážek tramvají

  • 11. dubna 2008 – V Ostravě se na jednokolejné trati čelně srazily dvě tramvaje, dva lidé zemřeli, 45 bylo zraněno. Vinu za nehodu nesl jeden z řidičů, který nevyčkal příjezdu protijedoucí tramvaje. Soudy mu za to vyměřily čtyřletý trest.
  • 5. června 2008 – V brněnské Osové ulici se srazily dvě tramvaje. Výsledkem nehody bylo šest lehce až středně těžce zraněných.
  • 19. dubna 2011 – V Ostravě se v zastávce Důl Hlubina v Místecké ulici srazily dvě tramvaje. Zraněno bylo sedm lidí, většinou lehce po pádech.
  • 21. května 2013 – V Praze na Červeném vrchu se srazily dvě tramvaje, deset lidí utrpělo lehká zranění a záchranáři je převezli do nemocnic.
  • 15. června 2013 – V centru Prahy se srazily dvě tramvaje. Při nehodě bylo zraněno 11 lidí, převážně turistů. Nehoda se stala v Chotkově ulici v prudkém sjezdu na Klárov.
  • 6. srpna 2013 – Při srážce tramvají před zastávkou Slavia v pražských Vršovicích se lehce zranilo šest lidí. Zranění cestující většinou utrpěli zhmožděniny.
  • 27. října 2017 – Při srážce dvou tramvají v Ostravě-Porubě se zranilo 11 lidí, vesměs šlo o středně těžká zranění.
  • 29. června 2018 – V Praze se v Ječné ulici na zastávce Štěpánská srazily dvě tramvaje. Při nehodě bylo zraněno 23 lidí, tři z nich utrpěli středně těžká zranění, ostatní lehká. Škoda byla podle Drážní inspekce vyčíslena na pět milionů korun.
  • 4. října 2018 – Na Karlově náměstí v centru Prahy se odpoledne srazily tramvaje. Při nehodě utrpěl zranění třicetiletý muž.

pla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme