Srážka autobusů na D2 u Brna. Dva ze 76 zraněných byli operováni, ostatní jsou stabilizováni či propuštěni

V autobusech, které se v pondělí střetly na dálnici D2, cestovali lidé 25 národností, nebyli v nich žádní Češi. Řidič zájezdového autobusu, který srážku nepřežil, byl cizinec s trvalým pobytem v Česku. Poraněných bylo 76, těžké zranění utrpělo 14 lidí. Dva pacienti byli operování, ostatní jsou stabilizováni nebo propuštěni z nemocnic. Novinářům to dnes řekli zástupci integrovaného záchranného systému.

Brno (Aktualizováno: 12:21 18. 7. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srážka autobusu na dálnici D2 u Brna

Srážka autobusu na dálnici D2 u Brna | Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

Příčinu srážky vyšetřují policisté, zatím nevyloučili indispozici řidiče, technickou závadu, vysokou rychlost nebo nedodržení bezpečné vzdálenosti.

Na místě zasahovalo 26 zdravotnických posádek, pro těžce zraněné letěl vrtulník, se sanitkami pomáhaly také soukromé zdravotnické služby.

„Pacienty s nejtěžšími poraněními jsme odvezli do hodiny, do dvou hodin od zahájení záchranářských prací jsme odvezli posledního pacienta. Na místě pak zůstávalo několik posádek, kdyby to potřebovali lidé stojící v koloně nebo ti, kteří se na zásahu podíleli,“ řekla ředitelka jihomoravské záchranné služby Hana Albrechtová.

Hasiči a policisté vnímají pondělní zásah u dopravní nehody za jeden z nejsložitějších za posledních šest let.

Práci komplikovalo především to, že v autobusech cestovali lidé několika národností, kteří nemluvili česky. Jejich totožnost pomáhali zjišťovat cizinečtí policisté, kteří následně objížděli nemocnice. Do rána se to podařilo u většiny z nich.

Hasiči vyprošťovali 12 zaklíněných osob. Na místě měli kromě jiného také autobusy, kterými převezli lehce zraněné pacienty do nemocnic v Brně. Po dalším ošetření je převezli do evakuačního střediska v Chrlicích.

Vznikla také krizová linka, kam mohli volat příbuzní pacientů. „Poskytli jsme 60 hovorů, některé z konzulátů, jiné od rodinných příslušníků. V Chrlicích jsme přes noc ubytovali šest lidí, poskytli jim lůžka, stravu a pití. Ráno jsme je odvezli na autobus do Prahy, kam měli namířeno. Informační linka nadále funguje,“ řekl krajský řídící důstojník Radek Miškařík.

Příčinu srážky vyšetřují policisté, zatím nevyloučili indispozici řidiče, technickou závadu, vysokou rychlost či nedodržení bezpečné vzdálenosti.

„U řidiče Flixbusu jsme vyloučili alkohol, u řidiče druhého autobusu musíme počkat na výsledky pitvy, protože při střetu zemřel. Byl to cizinec s trvalým pobytem na území Česka, registrační značka autobusu byla česká. Součástí vyšetřování bude také to, zda lidé byli připoutáni. Pokud jsou informováni o tom, že by měli být, je to na jejich zodpovědnosti,“ dodal šéf jihomoravské dopravní policie Jindřich Rybka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme