Vojenskému letounu L-159 při výcviku odpadl kryt kabiny. Posádka v pořádku přistála, uvedla armáda

Vojenskému letounu L-159 ALCA v pátek při výcvikovém letu odpadl kryt kabiny, posádka se strojem přistála na základně v Čáslavi, sdělila Magdalena Dvořáková z tiskového oddělení generálního štábu. Provoz letounů L-159 byl dočasně pozastaven. Armáda nemá informace, že by byl při nehodě někdo zraněn, po troskách krytu nyní pátrá.

Praha (Aktualizováno: 13:51 26. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L-159 je jednomístný jednomotorový víceúčelový lehký bojový podzvukový letoun.

L-159 je jednomístný jednomotorový víceúčelový lehký bojový podzvukový letoun. | Foto: Michal Voska | Zdroj: Ministerstvo obrany

Příčinu incidentu vyšetřuje komise velitele vzdušných sil a odboru dohledu nad vojenským letectvím ministerstva obrany. Na vyšetření incidentu spolupracuje i výrobce letadel Aero Vodochody.

Podle mluvčího Tobiáše Tvrdíka zatím není jasné, zda se jednalo o technickou závadu. Podobná nehoda se stala bitevníkům již v minulosti. V roce 2016 odpadl kryt kabiny taktéž u dvoumístného stroje. Nikdo tehdy nebyl zraněn, letouny kvůli incidentu čtyři dny nelétaly. Tenkrát byl podle Tvrdíka příčinou nehody lidský faktor.

Podle Dvořákové se nehoda stala při běžném výcvikovém letu na dvoumístném stroji. „V průběhu letu došlo k odpadnutí překrytu kabiny. Posádka zareagovala dle předepsaných postupů, klesla na nižší letovou hladinu a v pořádku přistála na domovské základně,“ uvedla.

Přelet gripenů a L-159 z Čáslavi do Pardubic nevyšel podle plánů. Jedna Alca kvůli poruše nevzlétla

Číst článek

„Společnost Aero Vodochody plně spolupracuje na vyšetření incidentu a jsme připraveni poskytnout plnou součinnost. Zatím není jasné, zda se jednalo o technickou závadu. Je potřeba počkat na závěry komise,“ řekl mluvčí Tobiáš Tvrdík.

Armáda letouny L-159 ALCA používá od roku 2000. V současné době jich má k dispozici 24, z toho osm dvoumístných. Určeny jsou především k podpoře pozemních vojsk, k vedení průzkumu a v omezené míře i ke vzdušnému boji.

V říjnu 2010 pilot armádního bitevníku L-159 odhodil u Drnovic na Blanensku přídavné palivové nádrže. Jedna prázdná nádrž spadla do pole, druhá na okraj pozemku továrny. Výsledky vyšetřování pak prokázaly chybné zadání při programování palubního počítače pilotem letounu. Vzhledem k tomu, že pilot systém špatně nastavil, tak v okamžiku, kdy měl nad Drnovicemi simulovat odhoz pum, skutečně na obec „zaútočil“ odhozením nádrží.

V dubnu 2017 z malého sportovního letadla, které se zřítilo u Dubu na Prachaticku a jehož pilot zahynul, odpadlo během letu několik částí. Podle svědků se zřejmě odlomila část křídla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme