Tank M-36 Jackson ze Smržovky na plzeňské Slavnosti svobody nedorazil. Při nehodě hořel 15 minut

Jeden mrtvý a 14 zraněných. To je smutná bilance čtvrteční dopravní nehody na Pražském okruhu, kdy do sebe narazily autobus vězeňské služby a kamion převážející dva tanky. Ty mířily na plzeňské Slavnosti svobody.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanky M-36 Jackson měly být jednou z ozdob letošních Slavností svobody. Jeden z nich ale do Plzně nedorazil. Vážně ho totiž poškodil požár během včerejší tragické dopravní nehody

Tanky M-36 Jackson měly být jednou z ozdob letošních Slavností svobody. Jeden z nich ale do Plzně nedorazil. Vážně ho totiž poškodil požár během tragické dopravní nehody | Zdroj: ČTK
Přehrát

00:00 / 00:00

Tanky M-36 Jackson měly být jednou z ozdob letošních Slavností svobody. Jeden z nich ale do Plzně nedorazil. Vážně ho totiž poškodil požár během včerejší tragické dopravní nehody

Tanky pochopitelně do tábora 16. obrněné divize americké armády za obchodním centrem Plaza v Plzni nedorazily. „Za prvé umřel jeden člověk, což je úplně to největší neštěstí, a za druhé tanky byly ze soukromého Muzea obrněné techniky Smržovka, což vlastní náš kamarád. Ten tu měl být s námi a není, protože se stalo tohle neštěstí,“ řekl Českému rozhlasu Plzeň spoluorganizátor Slavností svobody Pavel Rogl.

Momentálně není podle Pavla Rogla v lidských silách zjistit, jak moc se tanky při nehodě poškodily.

„Jak mi říkal majitel tanků, tak první tank M-36 Jackson, který byl u kabiny řidiče, hořel asi 15 minut a poškození je velké. Válečné věci, tanky obzvlášť, jsou neskutečně drahé a v podstatě jde o věci nesehnatelné,“ uvedl Rogl. 

Esesáci vraždí české lidi, ozvalo se z éteru volání o pomoc. Před 74 lety se rozhlas snažili obsadit nacisti

Číst článek

„Samozřejmě je to hlavně o sehnání dílů, které se shání velmi komplikovaně po celém světě. Je to ale i o času a práci. Škoda bude obrovská,“ pokračoval. 

Všechny tanky z 2. světové války jsou výjimečné. „Obzvláště ty, které jsou pojízdné. Jackson M-36 byl krásný tank a v dobrém stavu. Tyto tanky fungovaly ve 2. světové válce jako stíhače jiných tanků, mají devadesátku lodní kanón, jsou hodně dobře vybavené a mají podvozek Herman,“ popsal spoluorganizátor akce v Plzni. 

Kde konkrétně sloužil tank, který se při čtvrteční nehodě poškodil, už se podle něj s jistotou zjistit nedá. Může mít ale za sebou významné bitvy. „Tyto tanky bojovaly ale ještě v Jugoslávii v 90. letech 20. století,“ doplnil Pavel Rogl.

Kateřina Jiřincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme