Nehoda na železničním přejezdu: 30 zraněných

Na tři desítky zraněných si vyžádal střet vlaku se zájezdovým autobusem na Olomoucku. Čtyři lidé jsou zraněni těžce. K nehodě došlo na nechráněném železničním přejezdu mezi obcemi Náměšť a Senice. Na místě zasahovalo 10 sanitek, které zraněné rozvezly do okolních nemocnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

převrácený autobus | Foto: Vladislav Galgonek

Podle dosavadního šetření havárii zavinil řidič autobusu, který při přejíždění přejezdu nedával pozor a vjel do cesty přijíždějící soupravě.

"Autobus byl převržen do pole, zásadním způsobem demolován. Zraněno bylo celkem 29 lidí," řekl Radiožurnálu ředitel olomoucké záchranné služby Michal Fišer. Všichni zranění jsou cestující z autobusu. Záchranky je převezly do nemocnic v Olomouci, ve Šternberku a v Prostějově.

Svědkyně nehody z osobního vlaku popisuje: Neviděli jsme nic, jen jsme ucítili dva nárazy. "Já jsem myslela, že vykolejí vlak, nebo co. Viděli jsme převrácený autobus, ty lidi se asi nemohli dostat honem ven."

Srážku podle dosavadního šetření zavinil řidič autobusu, který při přejíždění přejezdu nedával pozor a vjel do cesty přijíždějící soupravě. Trať je po odklizení trosek od rána průjezdná. Jak už v pátek řekl řekl kapitán Zdeněk Pokorný: "V každém případě se jedná o přejezd, který nutí řidiče zastavit před stopkou a přesvědčit se, zda má bezpečný průjezd, ale nemohu posoudit, zda řidič autobusu viděl, nebo neviděl přijíždějící vlak."

Na problematický železniční přejezd právě řidiči autobusů upozorňují už několik let. Potvrdil nám to jeden z nich, Ladislav Kopřiva. "Když je mlha, není vidět ani na jednu ani na druhou stranu; musíme vypnout motor a poslouchat, jestli něco jede, nebo ne. Je to nebezpečný přejezd a měly by tady být ty červené blikače."

Autobus s frýdeckomísteckou poznávací značkou převážel především důchodce. Hasičům se podařilo odklidit ze železničního přejezdu jeho trosky a vlaky na trati už jezdí. Podle inspektora Českých drah Daniela Nováka si oprava poškozené lokomotivy předběžně vyžádá 50 tisíc korun. Škodu na zájezdovém autobuse, který se po prudkém nárazu vlaku převrátil na bok, znalci odhadli na 600 tisíc korun.

Část cestujících je stále v péči lékařů. Záchranáři po nehodě rozvezli do čtyř nemocnic v okolí skoro tři desítky lidí, kteří utrpěli zejména zlomeniny a pohmožděniny. Na traumatologickém oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci leží jeden cestující a jeho zdravotní stav je podle ošetřujících lékařů stabilizovaný.

Další dva pasažéry mají v péči neurochirurgové. Jednoho z nich dopoledne operovali. O pět lidí s lehkými a středně těžkými poraněními se starají lékaři ve Šternberku. Další jsou hospitalizováni v prostějovské nemocnice, o jejich stavu ale tamní lékaři mlčí.

Milan Kopp, Viktorie Hošková, Marika Táborská, Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme