Během prvního prázdninového víkendu zemřelo na silnicích sedm lidí. Nejhorším dnem byla sobota

První prázdninový víkend včetně pátku zemřelo při dopravních nehodách celkem sedm lidí. Informoval o tom v neděli šéf dopravních policistů Tomáš Lerch. V loňském roce zahynuli o prvním víkendu tři lidé. Nejhorším dnem byla sobota, kdy zemřelo pět lidí. V červnu zemřelo na českých silnicích zatím 58 lidí, o 11 více než loni. Bilance je zatím předběžná.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Rico_Loeb | Zdroj: Pixabay

„V pátek jsme měli jednu usmrcenou osobu, v sobotu bohužel pět usmrcených a dnes také v ranních hodinách jednu smrtelnou dopravní nehodu,“ upřesnil Lerch. Celkem v červnu zemřelo na silnicích 58 lidí, od začátku roku si dopravní nehody vyžádaly 235 obětí.

Jedna z nehod se stala například v noci na sobotu na silnici I/7 u Studeněvsi na Kladensku. Řidič osobního auta zemřel poté, co narazil do nákladního vozu. Při nehodě na Šumpersku zahynul v sobotu odpoledne motocyklista, nehodu osobního auta v Kladně dnes časně ráno nepřežila spolujezdkyně.

Víc obětí než loni

V červnu zemřelo na českých silnicích zatím 58 lidí, o 11 více než loni. Od začátku roku si dopravní nehody dosud vyžádaly 235 obětí, meziročně o sedm více. Bilance je předběžná, mohou ji ještě zhoršit odpolední a večerní nehody. Oficiální čísla zveřejní policie zhruba za týden.

Provoz na dálnicích v létě omezí na 40 uzavírek. Rychlost na opravovaných úsecích D1 ohlídají radary

Číst článek

„Co se týče měsíce června, tak tam je nárůst poměrně výrazný, protože ještě po pěti měsících byl pokles,“ upozornil Lerch.

Sedm lidí podle něj zemřelo o prvním prázdninovém víkendu včetně pátku. Nehorším dnem byla sobota, kdy zemřelo pět lidí, řekl ředitel dopravních policistů.

Na tragické statistice se podle Lercha výrazněji podíleli takzvaní zranitelní účastníci silničního provozu, tedy motorkáři, kterých za tento měsíc zemřelo 17, nehody si také vyžádaly životy šesti chodců a tří cyklistů. Řidičů osobních automobilů zemřelo v červnu 22, jejich spolujezdců devět.

Vliv mají i vysoké teploty

Letní prázdniny jsou podle statistik nejkrizovějším obdobím na silnicích. Vyšší počet smrtelných nehod totiž mohly podle Lercha ovlivnit vysoké teploty, které panovaly zejména na konci června.

„Teplé a slunné počasí způsobuje větší výskyt zranitelných účastníků silničního provozu, zároveň má velmi negativní vliv na pozornost řidiče. Většina těchto dopravních nehod byla způsobena z důvodu nepozornosti, mohla tam mít samozřejmě vliv i únava,“ vysvětlil Lerch.

Roční dálniční známka nezdraží, dokud neskončí opravy dálnice D1, oznámil ministr dopravy Kremlík

Číst článek

I v případě usmrcených motorkářů převažovaly nehody, kdy ostatní řidiči motorkáře přehlédli, řekl Lerch. „To znamená, že to teplé počasí, ostré slunce, ovlivňuje silniční provoz velmi negativně,“ doplnil.

Policisté podle něj zaznamenali i několik dopravních nehod s vážnými následky, které způsobili řidiči pod vlivem alkoholu. „Což ovšem svědčí o neodpovědnosti dotyčných řidičů motorových vozidel,“ dodal Lerch.

Loni při nehodách o prázdninách zemřelo 119 lidí. Dopravní policie i proto na začátek prázdnin naplánovala bezpečnostní akci, při které nasadí při prvních dvou prázdninových víkendech na silnice větší počet hlídek.

Jak snížit množství obětí?

Česku se zatím nedaří naplňovat Národní strategii bezpečnosti silničního provozu na období let 2011 až 2020. Podle jejích cílů by se na konci období měl oproti roku 2009 snížit počet obětí na tuzemských silnicích o 60 procent.

V roce 2009 měly dopravní nehody 832 obětí. Loni na silnicích zemřelo 565 lidí, těžce zraněno jich bylo 2465. Dosud se tak počet usmrcených snížil zhruba o třetinu.

Řidič autobusu nechal na odpočívadle ve Slovinsku pět cestujících. Podle FlixBusu pravidla neporušil

Číst článek

Ministerstvo dopravy si udělalo analýzu, podle které se nyní chce zaměřit na skupiny, které patří k nejohroženějším v provozu. Týká se to zejména chodců, motocyklistů, seniorů či mladých řidičů. Nejvíce pak podle ministerské analýzy zaostávají statistiky snižování obětí oproti vytyčeným cílům ve strategii v případě cyklistů a dětí a snižování nehod způsobených alkoholem nebo drogami.

Stát chce například více zapojit kraje a obce, které chce přimět k vytvoření vlastních strategií bezpečnosti silničního provozu. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který v pondělí prostuduje vláda.

Webová aplikace serveru iROZHLAS.cz ukazuje počet nehod v předchozích dnech, počty zraněných i příčiny nehod. Možné je podívat se také do historie či vybrat data v jednotlivých krajích. Zájemci ji najdou na adrese: irozhlas.cz/nehody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme