V jižních Čechách se srazily dva osobní vlaky. Čtyři lidé zůstávají po nehodě v nemocnici

U Mříče na Českokrumlovsku se ve čtvrtek srazily dva vlaky. Čtrnáct lidí se zranilo, mezi nimi i tři děti a strojvedoucí. Čtyři lidé zůstávají se středně těžkými zraněními v českobudějovické nemocnici. Hospitalizováni budou patrně nejméně do pátku. Nejvážnější újmu utrpěla mladá žena, kterou záchranáři ošetřili s podezřením na poranění hlavy a s podvrtnutou krční páteří.

Aktualizováno Mříč (Aktualizováno: 15:38 3. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srážka vlaků u obce Křemže na Českokrumlovsku. | Foto: Matěj Vodička

„Nikdo nebyl ohrožený na životě, všichni byli stabilizovaní,“ uvedla mluvčí záchranářů Petra Kafková.

Další tři těžce zranění lidé měli podle ní poranění hlavy a krční páteře. „Všechna ostatní zranění byly spíš pohmožděniny z toho, jak cestující ve vlaku popadali,“ řekla. Kafková potvrdila, že mezi lehce zraněnými byly i tři děti předškolního věku.

Mluvčí českobudějovické nemocnice Iva Nováková uvedla, že čtyři hospitalizovaní zůstanou v péči lékařů zřejmě do pátku.

V havarovaných vlacích jelo přibližně 50 lidí a škoda na soupravách činí šest milionů korun, dalších 20 tisíc korun pak jsou škody na trati. Nehodu pravděpodobně způsobil jeden ze strojvedoucích, který vjel na trať, i když neměl.

Cestující vozí autobusy

Havárie se stala na trati mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem před 9.00 v místě, kde je jednokolejný provoz. Cestující vozí náhradní autobusy. Původní odhad na délku omezení byl přibližně do 15.00. Ale dá se očekávat, že provoz bude obnoven později.

Mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Marek Illiaš uvedl, že hasičům komplikuje práci těžko přístupný terén.

Srážka vlaků u obce Křemže na Českokrumlovsku. | Foto: Matěj Vodička

Celý motor a převodovka z jednoho vozu zůstaly v kolejišti," uvedl Illiaš. Jedna souprava již byla odvlečena do depa. Druhá čeká na nakolejení speciálním zařízením ve výbavě drážních hasičů. Pokud již vše půjde bez komplikací, mohl by být provoz obnoven v nočních hodinách," doplnil.

Trať obsluhuje společnost GW train. Její generální ředitel Robert Krigar ČTK řekl, že neví, kdy bude provoz obnoven v plné míře.

Komplikace to pro nás je, ale jak budeme nasazovat vozidla, budeme řešit až v odpoledních hodinách," uvedl Krigar. Dodal, že momentálně musejí cestující využít náhradní autobusovou dopravu.

Spoje na trati využívají většinou turisté, kteří cestují z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo k lipenské přehradě nebo na Šumavu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme