Na Příbramsku se srazila sanitka s vlakem. Převážený pacient zemřel, spolujezdkyně je zraněná

Na železničním přejezdu v Čenkově na Příbramsku se ve čtvrtek ráno srazila sanitka s osobním vlakem. Převážený pacient zemřel,zraněná spolujezdkyně ze sanitky byla převezena do nemocnice, řekly řekly mluvčí příbramské policie Monika Schindlová a záchranné služby Petra Effenbergerová. Sanitka patřila hořovické nemocnici, potvrdila její mluvčí Petra Horáková.

Čenkov (Aktualizováno: 12:27 4. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje (ilustrační foto)

Na železničním přejezdu v Čenkově na Příbramsku se dnes ráno srazila sanitka s osobním vlakem. (ilustrační foto) | Zdroj: Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje

Nehoda se stala kolem 7.30 na trati mezi Jinci a Bratkovicemi. „Převozová sanitka se střetla s osobním vlakem. Na místě zemřel převážený pacient,“ uvedla mluvčí. Spolujezdkyně ze sanitky utrpěla zhmoždění hrudníku od bezpečnostního pásu. „Po nezbytném ošetření byla přepravena do hořovické nemocnice,“ řekla Effenbergerová. Řidiči sanitky a 25 cestujícím ve vlaku se podle mluvčí nic nestalo.

Provoz na trati byl zhruba čtyři hodiny zastaven, náhradní dopravu zajišťovaly autobusy. „Příčinu nehody zjišťujeme,“ dodala Schindlová. Dodala, že alkohol byl vyloučen jak u řidiče sanitky, tak u strojvedoucího.

Převozové sanitky se vesměs využívají k přepravě pacienta mezi nemocnicemi nebo z domova do nemocnice. V případě hromadného neštěstí mohou být využité také k primárním výjezdům.

Nepřipoutaný pacient

Podle odborníků musí být převážený pacient vždy připoutaný. Pokud sedí na klasické sedačce, má obvyklé bezpečnostní pásy. Na viditelném místě musí být písemné upozornění, že pacient je povinen být za jízdy připoután. Pokud je převážen na takzvaném infarktovém křesle, které má kolečka, je křeslo za jízdy zajištěno speciálními zámky, pacient je připoután přímo v křesle. Jištěný pásy je i pacient převážený na nosítkách.

Podle zjištění ČTK se ale stává, že pacient není za jízdy připoután. Důvěryhodný zdroj z oboru řekl, že se stávají i případy, kdy pacienta řidič před jízdou připoutá, ale dotyčný se za jízdy odpoutá. V této situaci by měl být za své případné zranění zodpovědný pacient.

Nehody sanitek s nepřipoutanými pacienty se už staly. Příkladem může být tragická nehoda sanitky v květnu 2018 u Kralovic na Plzeňsku, kdy se řidič sanitky snažil zabránit střetu se srnou. Při brzdění pacientka vylétla ze sedačky a zemřela

Přejezd, na kterém se nehoda stala je součástí modernizované trati a má v sobě tudíž záznam. „Dá se jednoznačně z archivu vytáhnout, kdy byla dávána výstraha, jak dlouho předem. Máme také informaci, že sanitka nepoužívala maják, že se jednalo o standardní převoz pacienta,“ sdělil Radiožurnálu generální inspektor státní inspekce Jan Kučera.

Jana Kudláčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme