‚Nešlo o nahodilou událost, ale rys chování.’ Přečtěte si, proč dostal řidič mustangu tři roky natvrdo

Předchozích osm přestupků v oblasti dopravy a fakt, že se z nich nepoučil. Právě kvůli tomu musí na tři roky do vězení Vojtěch Chaura, řidič mustangu, který způsobil tragickou nehodu u Špindlerova Mlýna v září 2019. Vyplývá to z rozsudku, který server iROZHLAS.cz získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Dvaatřicetiletý Chaura usiloval o zmírnění trestu kvůli tříletému synovi, kterého má v péči. U odvolacího soudu neuspěl.

Hradec Králové Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehoda se stala 21. září 2019. Chaura jel od Vrchlabí směrem na Špindlerův Mlýn a v pravotočivé zatáčce se v protisměru čelně střetl se Škodou Rapid.

Nehoda se stala 21. září 2019. Chaura jel od Vrchlabí směrem na Špindlerův Mlýn a v pravotočivé zatáčce se v protisměru čelně střetl se Škodou Rapid. | Zdroj: Hasiči města Špindlerův Mlýn / Policie ČR

Je sobota 21. září 2019, asi 40 minut po poledni. Chaura se řítí po krkonošské silnici rychlostí nejméně 140 kilometrů v hodině. Při nájezdu do pravotočivé zatáčky v mírném stoupání rychlost ještě zvyšuje, až se ručička tachometru dostane na číslo 158.

Soud potvrdil tříletý trest pro řidiče mustangu kvůli srážce u Špindlerova Mlýna. Rozsudek je pravomocný

Číst článek

V Krkonoších se účastní akce setkání majitelů aut Ford Mustang a teď se snaží dohnat jiný před ním jedoucí vůz, který se mu ztratil z dohledu. V zatáčce sice začíná intenzivně brzdit a snižuje rychlost na 121 kilometrů v hodině, ale už je pozdě. Nedokáže vůz udržet ve své polovině silnice, najíždí do protisměru a tam naráží do protijedoucího vozidla.

V něm jede brigádní generál Milan Jakubů s manželkou. Jelikož Chaurův mustang naráží čelně do levé části vozidla, manželka sedící na místě spolujezdce, tedy napravo, utrpí vážná zranění s vysokým rizikem trvalých následků. Jakubů, který vůz značky Škoda Rapid řídí, na místě umírá.

Neukázněný řidič

„Krajský soud má za to, že nešlo pouze o jednorázovou nahodilou událost, ale o určitý rys chování obžalovaného jako účastníka silničního provozu, které mělo gradující tendenci a vyvrcholilo předmětnou tragickou dopravní nehodou.“

Tak zdůvodňuje rozhodnutí soudu v Hradci Králové poslat Chauru i přes jeho odvolání na tři roky do vězení „natvrdo“ soudce Jiří Mádr. Chaura proti nepodmíněnému trestu bojoval kvůli tříletém synovi. Toho má ve výlučné péči, protože matka, která „užívá návykové látky“, se o něj není schopná postarat.

Soud sice jeho osobní poměry vzal v potaz, v rozsudku ale uvedl, že „nelze však přehlédnout tu skutečnost, že obžalovaný se dlouhodobě projevoval jako výrazně neukázněný účastník silničního provozu… A za této situace vystupuje do popředí zdůraznění generální prevence“.

Z rozsudku vyplývá, že právě jeho předchozí prohřešky proti pravidlům silničního provozu byly pro soudce rozhodující. Chaura se v minulosti dopustil osmi přestupků, kvůli kterým opakovaně přišel takzvaně o papíry.

Série přestupků

V únoru 2007 Chaura předjížděl před přechodem pro chodce a srazil se s jiným autem. Dostal pětitisícovou pokutu a zákaz řízení na půl roku. V lednu 2017 překročil rychlost v obci o 40 kilometrů v hodině a dostal za to stejný trest.

Hned v prosinci 2017 pro změnu jel příliš rychle na dálnici a navíc neměl osvědčení o registraci vozidla. Tentokrát „odešel“ jen s tisícovou pokutou. V květnu 2018 jel v obci 75kilometrovou rychlostí v hodině. Byl potrestán pokutou 2,5 tisíce korun a zákazem řízení na měsíc.

Řidič mustangu přiznal vinu u soudu kvůli nehodě u Špindlerova Mlýna. Jel až 158 km/h

Číst článek

V březnu 2019 pak byl účastníkem nehody, při které byl zraněn cyklista. Chaura ale nehodu nenahlásil na policii a dostal pokutu 2,5 tisíce korun. „Ačkoliv byl obžalovaný již v minulosti postižen správními tresty zákazu řízení motorových vozidel, z těchto nevzal si žádné ponaučení,“ napsal k tomu soudce v rozsudku.

Jeho jízdu ze dne 21. září 2019, kdy došlo k nehodě v Krkonoších, popsal následovně: „Po pozemních komunikacích se pohyboval opět způsobem, který hrubě porušil zásady a pravidla silničního provozu, tyto vůbec nerespektoval, jel rychlostí nedovolenou, nepřiměřeno, riskantní, bezohlednou a hazardní, která měla fatální následek.“

Projevená lítost

Dubnový verdikt soudu Chaura přímo nekomentoval. „Upřímně se omlouvám pozůstalé rodině. Je to tragédie, která se nedá odčinit,“ řekl při odchodu ze soudní síně. Svoji vinu na nehodě nezpochybňoval. Podle obhajoby se také snažil svůj čin odčinit dobrovolnickou prací.

Během nouzového stavu například pracoval v nemocnici v Hradci Králové. V loňském roce také vykonával dobrovolnickou službu pro potřeby Městského azylového domu pro ženy a matky s dětmi. „Pracoval s docházejícími dětmi jako dobrovolník bez nároku na finanční odměnu, kdy pomáhal v doučování a volnočasových aktivitách,“ píše se v rozsudku.

I proto mu nakonec soud vyměřil trest pod jednou třetinou zákonné trestní sazby. Chaurovi hrozilo až 8 let vězení. Podle soudce ale projevil nad svým jednáním lítost v podobě finanční pomoci pozůstalým, odevzdáním řidičského průkazu a právě dobrovolnickou činností.

Proti verdiktu okresního soudu se odvolal i zmocněnec poškozených, a to kvůli nedostatečné výši přiznaného odškodného pro pozůstalé. Krajský soud i toto odvolání zamítl a soudem přiznané náhrady označil za postačující. O jaké částky se jedná, není možné z rozsudku kvůli anonymizaci vyčíst. Poškození ale kromě peněz, které mají dostat od Chaury, již podle sdělení soudu obdrželi plnění od pojišťovny v souhrnné sumě 6,5 milionu korun.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme