Při nehodách v Česku letos zemřelo 14 dětí, nejvíc za posledních deset let

Na českých silnicích zemřelo od ledna do konce července při nehodách 14 dětí, což je nejvíc od roku 2008 a o devět víc než loni. Během července jich zemřelo pět, víc to bylo naposledy v červenci 2007. Těžce zraněných dětí bylo letos 92, také víc než za stejné období loni.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia | CC0 Public domain (5008269)

Podle Centra dopravního výzkumu jde o jeden z nejhorších dílčích ukazatelů vývoje nehodovosti na silnicích. Centrum to ve čtvrtek uvedlo v tiskové zprávě. Celkem zemřelo za sedm měsíců na silnicích 287 lidí, což je o 19 více než loni. Ubylo těžce zraněných o 41 na 1304.

Vzhledem k cílům Národní strategie bezpečnosti silničního provozu se v dílčích ukazatelích ukazuje podle centra velmi neuspokojivý vývoj. Je o počty usmrcených dětí, ale i chodců a lidí starších 65 let.

Centrum dopravního výzkumu, veřejná výzkumná instituce založená ministerstvem dopravy, uvádí ve statistice za období leden až červenec o dva usmrcené více než mají ve svých statistikách policisté.

Zemřelo 71 seniorů

Z celkové počtu usmrcených bylo letos 65 chodců, více než třetina z nich zemřela v Praze. V hlavním městě činí jejich podíl na zemřelých v důsledku dopravní nehody 83 procent. Ve srovnání s předchozími dvěma lety jde podle Centra dopravního výzkumu o tragický vývoj.

V kategorii nad 65 let zemřelo na silnicích 71 lidí, což je o 19 více než loni. Motocyklistů zemřelo 49, to kopíruje čísla posledních dvou let.

U Doks se střetl kamion s dodávkou. Tři lidé na místě zemřeli, další dva jsou zranění

Číst článek

„Dosavadní vývoj je negativní. Kromě zmíněných kategorií je v letošním roce zaznamenán neuspokojivý vývoj také v oblastech usmrcených a těžce zraněných v důsledku nesprávného předjíždění (nárůst usmrcených o třetinu a o 16 procent těžce zraněných), těžce zraněných v důsledku nepřiměřené rychlosti (nárůst o osm procent) a těžce zraněných vinou řidičů nákladních automobilů," uvádí se ve zprávě.

Loni na silnicích zemřelo 502 lidí a těžce zraněných bylo 2339. Od roku 2009 jde o nejnižší čísla.

Centrum dopravního výzkumu se zabývá výzkumem v oblasti silniční dopravy, jako servisní si ji zřídilo v roce 1992 ministerstvo dopravy. Funguje též jako znalecký ústav.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme