Před třemi roky u Českého Brodu zabránil srážce vlaků a dostal ocenění. Teď na stejném úseku zemřel

Jedinou obětí úterní nehody na železniční trati z Úval do Českého Brodu je strojvedoucí osobního vlaku. Osudným se mu stal úsek, kde před třemi lety zabránil srážce vlaků. Tehdy za to od vedení Českých drah získal ocenění za pozorný výkon služby, potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí dopravce Gabriela Novotná. Příčiny úterní srážky stále nejsou známy, předběžně se hovoří o selhání lidského faktoru.

Český Brod (Aktualizováno: 19:02 15. 7. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V sobotu 10. června 2017 proti sobě na jedné z nejvytíženějších tratí vyjely osobní vlak a montážní vůz z vyloučené koleje, strojvedoucí je dokázali zastavit 45 metrů od sebe. Jedním z nich byl tehdy 37letý muž.

Trať u Českého Brodu zůstává po nehodě částečně neprůjezdná. Začalo odstraňování škod

Číst článek

O víc než tři roky později na stejné trati přišel o život. Úterní nehodu osobního vlaku CityElefant s poštovním nepřežil jako jediný. Podle hasičů, kteří na místě zasahovali, zůstal zaklíněný v kabině.

„Můžeme potvrdit, že se jednalo o strojvedoucího, který v červnu 2017 svým jednáním a pozorným výkonem služby zabránil v Českém Brodě srážce vlaků a rozsáhlým škodám na majetku i možné újmě na zdraví cestujících,“ napsala serveru iROZHLAS.cz mluvčí ČD Novotná.

O spojitosti jako první informoval na twitteru reportér České televize Jan Beránek.

‚Vrátil se z dovolené‘

Muž měl u Českých drah desetiletou praxi a na podobných tratích, jako je ta na Kolínsku, pracoval šest let. Podle šéfa Českých drah Václava Nebeského nebyl v úterý v noci ani přepracovaný a vrátil se z dovolené.

„Rád bych vyjádřil lítost nad vyhaslým životem strojvedoucího, protože ať už vyšetřování dopadne jakkoli, zemřel mladý člověk. Byl to pán, kterému bylo čtyřicet let. Měl rodinu a děti,“ řekl Radiožurnálu.

Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) zároveň uvedl, že strojvedoucí měl mít „přibližně 30 minut poté pauzu“. Doplnil také, že technika podle jeho informací na místě neselhala a že jde o nejlépe zabezpečenou trať v republice.

Při střetu se zranilo 31 cestujících, většinou z nehody vyvázli s pohmožděninami a lehčími poraněními nohou. Škodu Drážní inspekce vyčíslila na 45 milionů korun, z toho 40 milionů na osobním vlaku, ve kterém zemřel strojvedoucí.

Na stejné trati mezi Prahou a Kolínem už v pátek v podvečer narazil vlak bez cestujících do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Drážní inspekce se při zjišťování příčiny nehody přiklání k lidské chybě. Více si o incidentu na trati můžete přečíst v článku.

Dominika Kubištová, dto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme