Osobní vlak se v Kdyni srazil s technickou soupravou. Při nehodě se zranilo dvacet lidí, včetně pěti dětí

Na nádraží v Kdyni na Domažlicku se ve středu ráno srazil osobní vlak s technickým vozidlem. Při nehodě byly dvě desítky zraněných, včetně pěti dětí. Dva vrtulníky převezly do nemocnic v Plzni a Praze čtyři lidi. Jednoho člověka z osobního vlaku, který po nehodě vykolejil, museli hasiči vyprošťovat. Případem se začala zabývat policie. Škodu předběžně vyčíslila Správa železnic na 4,75 milionu korun.

Aktualizováno Kdyně (Aktualizováno: 12:57 9. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Záchranáři na místě ošetřili celkem 20 osob, které utrpěly zranění,“ upřesnila pro Českou televizi mluvčí plzeňských záchranářů Mária Svobodová. Záchranáři podle ní vyhlásili kvůli nehodě traumaplán druhého stupně, protože na místě předpokládali větší počet zraněných.

„Vyprošťovali jsme jednu osobu, konkrétně strojvedoucího, což se nám podařilo bez použití hydraulických vyprošťovacích nástrojů,“ popsal pro Českou televizi mluvčí plzeňských hasičů Petr Poncar.

Armádní záchranářské vrtulníky převezly zraněné do nemocnic v Plzni a v Praze-Motole. Vrtulník z Líní přepravil dva lidi do fakultní nemocnice v Plzni. Jsou při vědomí a mají středně těžké zranění.

Jihočeský vrtulník směřoval dva pacienty se středně těžkým zraněním do Motola, upřesnila mluvčí záchranné služby Svobodová.

„Dalších 16 zraněných bylo ošetřeno a transportováno se středně těžkými a převážně lehkými zraněními do okolních nemocnic Domažlice, Klatovy, Stod a Plzeň,“ řekla Svobodová.

Mezi ošetřenými cestujícími z osobního vlaku bylo pět dětí, žádné neutrpělo těžká zrnění, sdělila Svobodová.

Srážka vlaků v Kdyni pohledem Letecké záchranné služby | Zdroj: Letecká záchranná služba

Podle dostupných informací se srazil osobní vlak a železniční diagnostická souprava, která se skládá z lokomotivy a jednoho vagonu. „Šlo o střet lokotraktoru, táhnoucího měřicí vůz, a osobního vlaku,“ upřesnil mluvčí hasičů Poncar.

Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala se nehoda stala v 7.10. „Došlo k nedovolené jízdě osobního vlaku z Klatov do Domažlic za odjezdové návěstidlo, které bylo v poloze zakazující jízdu. Vlak následně vjel do postavené vlakové cesty pro služební vlak a došlo ke srážce,“ popsal situaci.

Na železnici začnou kvůli bezpečnosti platit nová pravidla. Na některých tratích to zpomalí vlaky

Číst článek

Šetření příčin je teprve na začátku, ale zatím vše nasvědčuje, že strojvedoucí ve stanici brzdil. Technická kontrola v pondělí – bez závad,“ uvedly České dráhy na twitteru.

Případ si převzali domažličtí kriminalisté, evidují jej jako obecné ohrožení z nedbalosti, řekla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Na osobním motorovém voze vznikla škoda 4,2 milionu korun, dalšího půl milionu je škoda na lokomotivě služební technické soupravy a 50 tisíc korun na drážní infrastruktuře.

Provoz na trati mezi Kdyní a Domažlicemi je přerušen. Cestující musí počítat se zpožděním vlaků. Podle webu Českých drah již byla zavedena náhradní autobusová doprava. Na místo podle Poncara míří dva vyprošťovací jeřáby.

„Předběžný odhad obnovení provozu je ve večerních hodinách, konkrétně kolem 18. hodiny. Nicméně situace se bude vyvíjet podle složitosti oddělení zakleslých vlaků od sebe,“ uvedl pro Českou televizi mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Po odklizení vlaků ještě podle něj dojde ke kontrole samotné trati.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme