Nezvládnutý manévr. Pilot vrtulníku při nehodě v Plzni nebyl způsobilý k letu, tvrdí vyšetřovatelé

Při zářijové nehodě soukromého vrtulníku v Plzni nezvládl pilot stroj při extrémním manévru nízko nad zemí. Vyplývá to z dosavadního vyšetřování, které na svých stránkách zveřejnil Ústav pro zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN). Na začátku září havaroval na okraji Plzně v průmyslové zóně Borská pole vrtulník Robinson R44 Raven pilotovaný dvaačtyřicetiletým Čechem, na palubě byli tři jeho obchodní partneři z Thajska.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulník (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Stroj narazil do střechy průmyslového objektu a částečně propadl dovnitř. Na místě v něm zahynul pilot, šestačtyřicetiletá cizinka a další dva cizinci ve věku 57 a 45 let.

Podle dosavadního průběhu vyšetřování odborníků z ÚZPLN provedl pilot během odpoledne 5. září tři krátké lety se svými zahraničními obchodními partnery. Na třetí kritický let vzlétal ze střechy budovy vlastní firmy.

Plzeňští hasiči chystají vyproštění vrtulníku, který se zřítil na tovární halu v Plzni

Číst článek

Vrtulník po vzletu letěl na západ v malé výšce nad Folmavskou ulicí, asi po 2,5 kilometrech se nad kruhovým objezdem nejdříve mírně naklonil na levou stranu a následně ve velkém pravém náklonu přešel do strmého klesání.

„Při tomto manévru vrtulník narazil do střechy přízemní budovy skladu v průmyslovém areálu. Trosky vrtulníku prorazily střechu objektu a zůstaly zavěšeny v konstrukci střechy,“ uvádí se ve zprávě.

Inspektoři zjistili, že pilot nebyl způsobilý letu a používal vrtulník bez souhlasu majitele. V průběhu celého kritického letu motor pracoval. Veškerá poškození na stroji vznikla až nárazem do pevné překážky.

Tvrdý náraz vymrštil lidi z předních sedadel z kabiny, jeden člověk ze zadních sedadel vypadl na podlahu budovy, druhý zůstal zaklíněn v havarovaném, zcela zničeném vrtulníku.

Ve vrtulníku zemřel majitel plzeňské firmy Workpress Aviation. Podle Bangkok Post přišel o život mimo jiné předseda thajské obchodní komory (Thai Subcon) Čanatip Suračajsitikul, který byl v čele 14členné obchodní delegace na služební cestě do Německa a Česka. Thajští byznysmeni hledali v Česku investory do thajské výroby leteckého a zdravotnického vybavení.

Nehodou se stále zabývá policie, která čeká na závěrečnou zprávu ÚZPLN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme